Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Nauka i innowacyjna gospodarka

W piątkową noc naukowcy otworzą laboratoria

Lewitacja magnetyczna. Foto: Mariusz.stepien,  Wikipedia.
Lewitacja magnetyczna.
Foto: Mariusz.stepien,
Wikipedia.
Ponad 300 europejskich miast, a wśród nich Tarnów, Nowy Sącz, Niepołomice i oczywiście Kraków zapraszają już w najbliższy piątek 27 września na Noc Naukowców. Podczas Małopolskiej Nocy Naukowców dowiecie się dlaczego prąd kopie, czy olej lubi się z wodą i czy białe światło na pewno jest białe, a nawet… przystąpicie do egzaminu na czarodzieja! Naukowcy i studenci przygotowali dla zwiedzających warsztaty, pokazy, wykłady, wycieczki po laboratoriach, konkursy, gry i zabawy, przedstawienia, a nawet naukowe show z udziałem uczonych.

Motywem przewodnim Małopolskiej Nocy Naukowców będzie „inteligentna specjalizacja”, czyli nowoczesne dziedziny nauki, w których chce się specjalizować Małopolska, m.in. teleinformatyka, life science (biotechnologia, farmacja, medycyna), energia zrównoważona i chemia. Atrakcje będą skierowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży, więc w atmosferze zabawy będzie można zobaczyć, że nauka wcale nie jest taka trudna i tak naprawdę każdy z nas może być naukowcem! Uczestnicy imprezy zobaczą „od kuchni” nowoczesne technologie, które dynamicznie rozwijają się w Małopolsce oraz poznają twórców tych niezwykłych odkryć – naukowców i ich ogromny wkład w rozwój innowacyjnych rozwiązań, które np. poprawiają komfort życia, a nawet je ratują. Z kilku wydarzeń będzie prowadzona transmisja na żywo na specjalnej stronie internetowej: www.nocnaukowcow.malopolska.pl

W Krakowie będzie można oglądać np. wytworzone w laboratorium pioruny, a także pokaz lewitacji magnetycznej. Prezentowane też będą roboty edukacyjne, a chętni będą mogli zobaczyć doświadczenia w kuchni molekularnej i podziwiać najdłuższe w Polsce wahadło Foucaulta. Na Uniwersytecie Jagiellońskim będzie można posłuchać historii o hodowli komórek ludzkiej skóry.

W Tarnowie odbędzie się spektakl chemiczny i wykład o zastosowaniu matematyki m.in. w gromadzeniu i przetwarzaniu danych. Wśród atrakcji są też zabawy z elektromagnetyzmem i warsztaty dotyczące właściwościach kosmetyków. W Nowym Sączu będzie można wykonać komputerowe badanie wad postawy, a w Niepołomicach odbędą się warsztaty na temat elektryczności, a także prelekcja o robotyce w służbie astronomii.

Noc Naukowców (Researchers’ Night) jest częścią ogólnoeuropejskiej inicjatywy Komisji Europejskiej, służącej popularyzacji zawodu naukowca, a przez to zaprezentowania szerokiemu społeczeństwu ich niezwykłej pracy.

Szczegółowy program Nocy Naukowców znajdziecie na stronie www.nocnaukowcow.pl
Zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Kasia Wiśniewska. Zawodowo umysł ścisły. Na co dzień duch niespokojny ciągle szukający czegoś - sama nie wiem czego. Na portalu M24 korekta tekstów - tak jakoś wyszło...