W 2014 roku w Nowej Słupi (woj. świętokrzyskie) odbędzie się Międzynarodowe Sympozjum Starożytnego Hutnictwa. Do miejscowości położonej u stóp Gór Świętokrzyskich przyjedzie ponad 100 naukowców, głównie archeologów i historyków odtwarzających starożytne metody wytopu żelaza.
Atutem Nowej Słupi jest bogata przeszłość hutnicza tych terenów udokumentowana znaleziskami archeologicznymi. Świętokrzyskie sympozjum będzie już jedenastym tego typu spotkaniem starożytnego hutnictwa. Naukowcy będą budować piece dymarkowe w różnych stylach, by na koniec wyjąć z nich wytopione kawałki żelaza.
Dymarka to dawny piec hutniczy, w którym za pomocą węgla drzewnego otrzymywano żelazo. Jednakże, aby nadawało się ono do wyrobu narzędzi musiało zostać wielokrotnie przekute w celu usunięcia zawartego w nim żużla. Pierwsze dymarki były wyłożonymi gliną zagłębieniami w ziemi (tzw. ogniska dymarskie). Później budowano częściowo zagłębione w ziemi piece, który były jednorazowego użytku. Po zakończeniu wytapiania część nadziemna była niszczona, natomiast część zagłębioną w ziemi wraz z żużlem pozostawiano. Pozostałości te stanowią dzisiaj cenne źródło informacji o ówczesnej metalurgii żelaza. Na przełomie XII i XIII w. dymarka przekształciła się w stały piec hutniczy z otworem spustowym do żużlu i sztucznym ciągiem powietrza.
Corocznie od 1967 roku w Nowej Słupi organizowana jest historyczna impreza plenerowa „Dymarki Świętokrzyskie”. Już od 1960 roku istniało tu Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego, dzięki czemu miejscowość ta stała się centrum badań naukowych nad tym zagadnieniem.
zapowiada się ciekawie.. myślę, że się tam pojawię.