Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

astronomia
Nauka i innowacyjna gospodarka Wydarzenia

Medale dla młodych małopolskich astronomów

astronomia
Mgławica Kraba – pozostałość po supernowej. Zdjęcia z kosmicznego teleskopu Hubble’a. Foto: NASA, ESA, J. Hester and A. Loll (Arizona State University).
Pięć medali i dwa wyróżnienia zdobyli polscy uczniowie na siódmej Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki, która odbyła się w Grecji. Uczestniczyło w niej blisko 180 uczniów z 38 krajów całego świata. Polska reprezentacja składała się z ośmiu zawodników wyłonionych w krajowych zawodach 56 Olimpiady Astronomicznej. Polscy uczniowie zdobyli w sumie jeden złoty medal, dwa srebrne, dwa brązowe oraz dwa wyróżnienia.

Złoty medal zdobył Marcin Wrona z Limanowej, medale srebrne: Damian Mazurek z Lublina i Paweł Zalecki z Krakowa. Brązowe medale wywalczyli Mateusz Windak z Wieliczki i Krzysztof Szyszka ze Sławna. Wyróżnienia otrzymali: Wojciech Marciniak z Kamienia Krajeńskiego i Tomasz Różański z Cekowa. Zgodnie z grecką tradycją, oprócz medali, laureaci otrzymali laury olimpijskie uplecione z gałązek oliwnych. Do udziału w Olimpiadzie zawodnicy przygotowywali się pod opieką pracowników: Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Planetarium Śląskiego w Chorzowie oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Opiekunami reprezentacji byli: Waldemar Ogłoza, Damian Jabłeka i Grzegorz Kondrat. „Szczególnie cieszy fakt, że część naszej reprezentacji stanowili uczniowie klas drugich, którzy w przyszłym roku będą mogli wystartować w kolejnej Olimpiadzie w Rumunii, dysponując już z większym doświadczeniem. Pozostali natomiast podejmą studia z zakresu nauk ścisłych i technicznych” – informuje opiekun polskiej drużyny Waldemar Ogłoza.

Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki to konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych, których interesuje Kosmos i jego badania. „Pomimo, że astronomia nie jest w Polsce przedmiotem szkolnym, nasi uczniowie co roku zdobywają w tej dziedzinie nagrody i medale” – wyjaśnia Waldemar Ogłoza. Zawody polegają na rozwiązaniu serii zadań teoretycznych, zadań z analizy obserwacji astronomicznych oraz zadań obserwacyjnych ocenianych przez międzynarodowe jury. Tegoroczna Olimpiada rozgrywana była w Grecji w Volos, u podnóża góry Helion. Mieszkał tu słynny mitologiczny Chiron zanim został przeniesiony na niebo w postaci gwiazdozbioru Centaura.

Artykuł pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.