Osiem metrów średnicy i mury grube na blisko półtora metra ma wieża, której fundamenty odkryto podczas prac archeologicznych na zamku w Chęcinach.
Pozostałości wieży odsłonięto w tym tygodniu obok środkowej obecnie wieży zamku, w jego starszej górnej części. Jej resztki znajdowały się pod gruzami w miejscu, gdzie była renesansowa kuchnia.
Kierujący badaniami archeolog Waldemar Gliński uważa, że to pierwsza wieża zamku. „Fundatorem był Wacław II, budowane przez niego zamki składały się z jednej wieży otoczonej murem” – powiedział „Gazecie Wyborczej”. Podobne fortyfikacje król Czech, który w latach 1300-1305 był także władcą Polski, wznosił m.in. w Czorsztynie, Czchowie i Rytrze. Taką identyfikację potwierdził prof. Leszek Kajzer, ceniony specjalista w dziedzinie budownictwa i architektury obronnej. Jego zdaniem wieża mogła powstać z inicjatywy biskupa krakowskiego Muskaty, który był namiestnikiem Wacława II. „To bardzo cenne odkrycie. Wreszcie potwierdziło się, że to zamek czeski zbudowany około 1300 r. dla nadzoru wydobycia cennych kruszców w okolicach Chęcin” – powiedział prof. Kajzer „Gazecie”.
W ocenie badaczy odkrytą wieżę prawdopodobnie rozebrano w XIV w. podczas rozbudowy zamku. Archeolodzy odkryli również na zamku pozostałości budowli gospodarczych z XV w.
Artykuł pochodzi z serwisu Archeowieści. Na podstawie Gazety Wyborczej Kielce.