Dwie imprezy w programie TKB – Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu oraz Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle mają charakter konkursowy. Do FFGP zgłosiło się w tym roku 20 zespołów z Nowosądecczyzny, Podhala, Beskidu Żywieckiego, Beskidu Śląskiego oraz górale czadeccy i Łemkowie. Na żywieckiej scenie zobaczymy rezultat ich całorocznych przygotowań. Prezentowane programy ukazują rodzime tradycje i to, co w kulturze ich małych ojczyzn najpiękniejsze. W komisji zasiadają specjaliści od spraw folkloru. Najlepsi zostaną nagrodzeni Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Żywieckimi Sercami.
Organizatorzy Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych zabiorą z kolei festiwalową publiczność w podróż dookoła świata. Zadowoleni będą szczególnie widzowie spragnieni egzotyki, bowiem wśród zaproszonych zespołów znalazły się grupy z naprawdę gorących krajów, takich jak Paragwaj, Brazylia. Odwiedzimy też Europę – Portugalię, Rumunię, Węgry, bliską nam Słowację i niedaleką Ukrainę. Konkursowe programy ocenia Międzynarodowa Rada Artystyczna złożona ze znawców folkloru, etnomuzykologów oraz choreografów.
Ogromnym zainteresowaniem publiczności cieszą się co roku barwne, uliczne korowody zespołów. Zobaczymy je w Wiśle (27.07 i 3.08), Istebnej (27.07), Szczyrku (28.07), Żywcu (1.08) i Jabłonkowie (4.08). Ponadto prezentowane są wystawy rękodzieła artystycznego, fotograficzne i kiermasze sztuki ludowej. Można nie tylko kupić wyroby ludowych artystów, ale również przyjrzeć się, jak wykonują koronki, rzeźby czy bibułkowe kwiaty.A jak to się wszystko zaczęło?
Pierwsza edycja Tygodnia Kultury Beskidzkiej była przede wszystkim przeglądem zespołów folklorystycznych z miejscowości ówczesnego powiatu cieszyńskiego. Kiedy 16 sierpnia 1964 roku festiwal rozpoczął się w Wiśle, nikt nie przypuszczał, jak rozwinie się ta inicjatywa i jaki przybierze kształt. Wystąpiło siedem zespołów, czyli tyle, ile dziś koncertuje w amfiteatrze jednego dnia.Pierwszy TKB zakończył się dożynkami, odbyły się pokazy młócenia cepami i strugania szyndziołów. Obok sceny stała góralska kolyba, gdzie warzył się owczy ser (bunc), częstowano też żętycą (serwatka z mleka owczego). Od tamtej pory zmieniło się bardzo wiele, bo z roku na rok impreza rozrastała się.
Idea wiślańska zainspirowała działaczy z innych beskidzkich miejscowości, którzy zapragnęli zrealizować ją u siebie. W 1966 roku zorganizowano w Szczyrku trzydniowe koncerty i tak narodziła się druga z estrad. W 1975 roku TKB organizowany jest już na trzech scenach, bo debiutuje kolejna w Żywcu. Rok później dołączył Maków Podhalański. A w 1992 roku miasto, które nie ma tradycji góralskich – Oświęcim.
Zapraszamy na 50. Tydzień Kultury Beskidzkiej organizowany jak co roku przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej
50. Tydzień Kultury Beskidzkiej
Termin: 27 lipca – 4 sierpnia
Szczegółowy program imprezy pod adresem www.silesiakultura.pl
Wstęp wolny.
Źródło: Redakcja Silesiakultura.pl