Jubileuszowy Tydzień Kultury Beskidzkiej czas zacząć

Białcanie z Białki Tatrzańskiej.

Zespół Białcanie z Białki Tatrzańskiej.

W najbliższą sobotę, 27 lipca rozpocznie się 50. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Najważniejszą częścią festiwalu są niewątpliwie odbywające się równocześnie na pięciu głównych estradach plenerowych wieczorne kilkugodzinne koncerty – w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. Przez 9 dni wystąpi aż 100 zespołów pieśni i tańca, w tym około 20 zagranicznych z różnych kontynentów.

Dwie imprezy w programie TKB – Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu oraz Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle mają charakter konkursowy. Do FFGP zgłosiło się w tym roku 20 zespołów z Nowosądecczyzny, Podhala, Beskidu Żywieckiego, Beskidu Śląskiego oraz górale czadeccy i Łemkowie. Na żywieckiej scenie zobaczymy rezultat ich całorocznych przygotowań. Prezentowane programy ukazują rodzime tradycje i to, co w kulturze ich małych ojczyzn najpiękniejsze. W komisji zasiadają specjaliści od spraw folkloru. Najlepsi zostaną nagrodzeni Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Żywieckimi Sercami.

Organizatorzy Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych zabiorą z kolei festiwalową publiczność w podróż dookoła świata. Zadowoleni będą szczególnie widzowie spragnieni egzotyki, bowiem wśród zaproszonych zespołów znalazły się grupy z naprawdę gorących krajów, takich jak Paragwaj, Brazylia. Odwiedzimy też Europę – Portugalię, Rumunię, Węgry, bliską nam Słowację i niedaleką Ukrainę. Konkursowe programy ocenia Międzynarodowa Rada Artystyczna złożona ze znawców folkloru, etnomuzykologów oraz choreografów.

Białcanie z Białki Tatrzańskiej

Zespół Białcanie z Białki Tatrzańskiej.

Ogromnym zainteresowaniem publiczności cieszą się co roku barwne, uliczne korowody zespołów. Zobaczymy je w Wiśle (27.07 i 3.08), Istebnej (27.07), Szczyrku (28.07), Żywcu (1.08) i Jabłonkowie (4.08). Ponadto prezentowane są wystawy rękodzieła artystycznego, fotograficzne i kiermasze sztuki ludowej. Można nie tylko kupić wyroby ludowych artystów, ale również przyjrzeć się, jak wykonują koronki, rzeźby czy bibułkowe kwiaty.

A jak to się wszystko zaczęło?
Pierwsza edycja Tygodnia Kultury Beskidzkiej była przede wszystkim przeglądem zespołów folklorystycznych z miejscowości ówczesnego powiatu cieszyńskiego. Kiedy 16 sierpnia 1964 roku festiwal rozpoczął się w Wiśle, nikt nie przypuszczał, jak rozwinie się ta inicjatywa i jaki przybierze kształt. Wystąpiło siedem zespołów, czyli tyle, ile dziś koncertuje w amfiteatrze jednego dnia.Pierwszy TKB zakończył się dożynkami, odbyły się pokazy młócenia cepami i strugania szyndziołów. Obok sceny stała góralska kolyba, gdzie warzył się owczy ser (bunc), częstowano też żętycą (serwatka z mleka owczego). Od tamtej pory zmieniło się bardzo wiele, bo z roku na rok impreza rozrastała się.

Idea wiślańska zainspirowała działaczy z innych beskidzkich miejscowości, którzy zapragnęli zrealizować ją u siebie. W 1966 roku zorganizowano w Szczyrku trzydniowe koncerty i tak narodziła się druga z estrad. W 1975 roku TKB organizowany jest już na trzech scenach, bo debiutuje kolejna w Żywcu. Rok później dołączył Maków Podhalański. A w 1992 roku miasto, które nie ma tradycji góralskich – Oświęcim.

Zapraszamy na 50. Tydzień Kultury Beskidzkiej organizowany jak co roku przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej

50. Tydzień Kultury Beskidzkiej
Termin: 27 lipca – 4 sierpnia
Szczegółowy program imprezy pod adresem www.silesiakultura.pl
Wstęp wolny.Źródło: Redakcja Silesiakultura.pl

 

Tags: , , ,

 
 

About the author

Kasia Wiśniewska. Zawodowo umysł ścisły. Na co dzień duch niespokojny ciągle szukający czegoś - sama nie wiem czego. Na portalu M24 korekta tekstów - tak jakoś wyszło...

More posts by

 

 

 

Add a comment

required

required

optional


 
 

Malopolska24.pl: O nas | Nasze wartości | Redakcja | Autorzy | Dołącz do nas | Patronat medialny | Materiały promocyjne | Kontakt   

Kategorie: Case Study | Historia | Kultura | Ludzie | Natura | Nauka i innowacje | Od Redakcji | Turystyka: Miejsca które warto zobaczyć:
Góry, Małopolska malowana, Zamki, dwory, pałace | Wydarzenia