Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje” w Krakowie
Wydarzenia

9. Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje” w Krakowie

Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje” w Krakowie
Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje” 2009. Foto: Piotr Markowski.
Po raz kolejny, już dziewiąty – tym razem w lipcu, a nie w lutym jak do tej pory, odbędzie się 9. Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje” w Krakowie. Poza inną niż zwykle datą rozpoczęcia są jeszcze dalsze zmiany.

Festiwal poprzedzony będzie 2. edycją Kursów Perkusyjnych ASTAPER, prowadzonych wspólnie przez cztery europejskie uczelnie muzyczne: Musik Hohschule Freiburg, Conservatorio Superior J. Rodrigo z Valencji, Conservatorio C. Pollini z Padwy i Akademię Muzyczną z Krakowa. Jednym z elementów festiwalu będzie koncert przygotowany przez uczestników kursów, studentów tychże uczelni, pod okiem wybitnych pedagogów – perkusistów, profesorów: Bernharda Wulffa, Massimo Pastore, Manela Ramady i Jana Pilcha. Przez dwa tygodnie Akademia będzie rozbrzmiewać muzyką perkusyjną w międzynarodowym wykonaniu.

Z zaproszonych gości usłyszymy i zobaczymy – bo aspekt wizualny jest nieodłączną atrakcją muzyki perkusyjnej – wybitnych przedstawicieli różnych odmian muzyki perkusyjnej.

Dzień pierwszy, czwartek 25 lipca 2013, to koncert dwóch wirtuozów współczesnej muzyki perkusyjnej z Norwegii: Hakon Stene i Rob Waring. W programie usłyszymy między innymi jeden z najtrudniejszych jakie skomponowano, wykonywany tylko przez nielicznych perkusistów utwór Briana Ferneyhough Bone Alphabet oraz utwór inspirowany muzyką gamelanową na specjalnie, mikrofonowo strojone marimby.

Dzień drugi, piątek 26 lipca 2013, to koncert połączonych zespołów z Valencji, Freiburga, Padwy i Krakowa z utworami Per Norgarda, Yannisa Xenakisa, Maurice Ohana, Carlosa Chaveza. Będzie to zarazem finałowy koncert kursów ASTAPER i na scenie pojawi się ponad 20 perkusistów grających wspólnie.

Następny koncert, czyli sobota 27 lipca 2013, to już muzyka o odmiennej stylistyce. Wystąpi Warszawska Grupa Gamelanowa kierowana przez Dawida Martina z udziałem indonezyjskiego artysty Soegijanto. Zespól jest chyba jedyną grupą w Polsce specjalizującą się i wykonującą tradycyjną muzykę gamelanową z Indonezji. W drugiej części usłyszymy prawdziwą gwiazdę perkusyjnej muzyki z kręgu „world music”, występującego na co dzień ze Stingiem – Rhani Krija, który wspólnie z gitarzystą i wokalistą pochodzącym z Algierii, Momo Djender przedstawi wspólny, autorski program. W Polsce prezentowany po raz pierwszy. Dla miłośników tego gatunku muzyki będzie to zapewne uczta muzyczna.

Plakat Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego Źródła i InspiracjeFestiwal zakończy w niedzielę 28 lipca 2013, koncert o równie atrakcyjnym programie i gwiazdorskiej obsadzie. Usłyszymy holenderski, bardzo szczególny duet perkusistów Drumbassadors. Zespół od lat jest uznawanym za jeden z oryginalniejszych i znakomicie odbieranych przez publiczność wykonawców, których koncerty na całym świecie cieszą się wielkim powodzeniem. Ci, którzy śledzą losy festiwalu od początku zapewne pamiętają ich fantastyczny występ na koncercie pt. Drumtown w klubie Studio podczas czwartej edycji festiwalu (2006). Ich sposób traktowania zestawów bębnów na których grają i to ile muzyki potrafią z nich wydobyć jest naprawdę imponujące. Druga część koncertu należeć będzie do nigeryjskiego perkusisty i wokalisty Sola Akingbola i jego siedmioosobowego „bandu” o międzynarodowej obsadzie. Muzyk ten, na stałe występujący z Jamiroquai, co jakiś czas przygotowuje własne projekty muzyczne będące mieszanką muzyki etnicznej i funk. Zawsze są one naładowane energią, radością grania i rytmem który nie pozwala publiczności spokojnie wytrwać na swoich miejscach, ale porywa do tańca i zabawy. Na pewno będzie też tak i tym razem.

Poza koncertami oczywiście będą warsztaty prowadzone przez większość z występujących na festiwalu gwiazd. Myślę więc, że i tym razem Ci z Państwa którzy zechcą wziąć udział w „święcie muzyki perkusyjnej” nie pozostaną nieusatysfakcjonowani.

IX Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje”
25-28 lipca 2013 roku,
II Międzynarodowe Kursy Perkusyjne ASTAPER
15-28 lipca 2013 roku,
Akademia Muzyczna, ul. św.Tomasza 43, Kraków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.