Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Polska innowacyjnym maruderem
Nauka i innowacyjna gospodarka Wydarzenia

Polska innowacyjnym maruderem – jak wyjść z impasu?

Polska innowacyjnym maruderem
Foto: Michal Osmenda, Wikipedia.
Przepaść innowacyjna pomiędzy państwami członkowskimi UE stale się pogłębia. W tegorocznym Europejskim Rankingu Innowacyjności Polska znalazła się w ostatniej, czwartej grupie największych innowacyjnych maruderów, obok Łotwy, Rumunii i Bułgarii. 6 czerwca w Krakowie, o szansach na poprawę sytuacji oraz o współpracy polskiego środowiska naukowego i biznesowego, rozmawiać będą Androulla Vassiliou – Komisarz Europejski ds. Edukacji, Kultury, Wielojęzyczności i Młodzieży, prof. Barbara Kudrycka – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, rektorzy uczelni wyższych, prezesi największych spółek branży przemysłowej, a także szefowie jednostek powołanych do wspierania innowacyjnej przedsiębiorczości.

Alarmujące dane o polskiej innowacyjności nie pozostawiają złudzeń. Liderami innowacji, według ostatniego unijnego rankingu, są Szwecja, Niemcy, Dania i Finlandia, zaś Polska spadła z pozycji słabej, na jeszcze słabszą – czwartą od końca. Skąd taki marny wynik?
Dla nikogo nie jest tajemnicą, że polskie wydatki na naukę są o połowę niższe niż unijna średnia, ale – co ciekawe – to nie one zaważyły na kiepskiej pozycji naszego kraju. Naszą piętą achillesową jest współpraca firm z nauką, jakość badań prowadzonych na uczelniach, a także niechęć polskich firm do wydawania pieniędzy na badania i rozwój. Szansą na poprawę sytuacji jest zaangażowanie naszego kraju w działalność – finansowanego z budżetu UE – Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) oraz jego Wspólnot Wiedzy i Innowacji (KIC). O tych przedsięwzięciach, a także o tym, jak wyjść z innowacyjnego impasu, rozmawiać będą w przyszłym tygodniu przemysłowcy i naukowcy w Krakowie.

Organizatorem konferencji jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z KIC InnoEnergy.

Konferencja „KIC jako centrum innowacji i przedsiębiorczości”
6 czerwca 2013 r., Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego,
ul. Gronostajowa 7, Kraków.

Spotkania ze studentami i przedstawicielami przemysłu oraz konferencja prasowa z udziałem Minister Barbary Kudryckiej i Komisarz Androulli Vassilliou
6 czerwca 2013 r. siedziba KIC InnoEnergy – CC Poland Plus Sp. z o.o., ul. Czerwone Maki 84, Kraków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.