We wtorek na Uniwersytecie Rzeszowskim uroczyście otwarto Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii. Obiekt został wybudowany kosztem prawie 65 mln zł. Dzięki tej inwestycji uczelnia utworzyła nowy kierunek – inżynierię materiałową.
Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, który obecny był na otwarciu Centrum, komplementował rzeszowską uczelnię. „Uniwersytet z dość peryferyjnego ośrodka staje się centrum dydaktyczno-naukowym Polski. Pewnie straci tę palmę pierwszeństwa, jak inne, podobne centra będą oddawane w Polsce, ale dziś Rzeszów jest liderem” – zaznaczył. Kurzydłowski dodał, że otwarcie Centrum powinno być impulsem, który pozwoli uniwersytetowi „znaleźć nową ścieżkę” oddziaływania tej uczelni na cały region.
Jak powiedział na konferencji prasowej pomysłodawca utworzenia Centrum prof. Eugeniusz Szeregij, teraz studenci z Rzeszowa nie będą musieli wyjeżdżać do innych uczelni w kraju, aby pracować na najnowocześniejszej aparaturze. „W naszym Centrum znajduje się najbardziej precyzyjna aparatura i zarazem najbardziej kosztowna, jedna godzina pracy na tych urządzeniach kosztuje kilka tysięcy złotych. Dlatego dbamy o to, żeby mieć granty i finansowanie. Obecnie mamy zapewnione finansowanie badań na najbliższe dwa lata” – dodał Szeregij.
W jednym z laboratoriów wytwarzane będą, metodą epitaksji z wiązek molekularnych warstwy półprzewodnikowe, na bazie których mogą być budowane np. detektory czy tranzystory. W innym laboratorium będą wytwarzane elementy obwodów kwantowych w oparciu o litografię elektronową i fotonową na jedynej tego typu aparaturze w kraju. W związku z tym, że cały proces odbywa się w niezwykle sterylnych warunkach, obydwa laboratoria umieszczone są w tzw. pokojach o najwyższych klasach czystości.
Powierzchnia użytkowa Centrum to ok. 4,5 tys. m kw. W budynku znajdują się m.in. dwie sale wykładowe na 150 osób, osiem sal ćwiczeniowych oraz osiem laboratoriów specjalistycznych. Koszt powstania obiektu to prawie 65 mln zł; jego budowa została sfinansowana z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.
Uniwersytet Rzeszowski jest największą uczelnią na Podkarpaciu. Na 40 kierunkach kształci ponad 21,5 tys. studentów. Na uczelni pracuje ponad 1,2 tys. nauczycieli akademickich, z tego ok. 140 to naukowcy z tytułem profesora.
Artukuł pochodzi z serwisu PAP – Nauka w Polsce
Foto: Wikipedia