Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Miejsca które warto zobaczyć Turystyka Wydarzenia

Szansa na drugie życie Fortu Prokocim

Fort 50 ProkocimSto kilkadziesiąt fortów, bastionów, schronów, cytadeli, szańców i innych militarnych budowli. Zbudowana przez Austriaków Twierdza Kraków była jedną z największych fortyfikacji dziewiętnostowiecznej Europy. Dzisiaj właściwie nieznane Polakom, zapomniane nawet przez krakowian, obiekty niszczeją. Część nich jest zagospodarowana, inne zburzono, a te nie użytkowane zmieniają się w wysypiska śmieci. Tak jest na przykład w Forcie Prokocim.

Fort 50 Prokocim to typowy fort artyleryjski. Zbudowany na wzgórzu, otoczony suchą fosą obiekt miał za zadanie bronić Traktu Lwowskiego, a także linii kolejowej. Razem z sąsiednimi fortami, w grudniu 1914, brał udział w zakończonych zwycięstwem walkach z Rosjanami w obronie Krakowa. W okresie międzywojennym służył jako magazyn wojskowy (skład amunicji), a później cywilny. W latach 70- tych XX wieku Fort Prokocim przejęła w użytkowanie Akademia Medyczna w Krakowie, jednak nigdy go nie zagospodarowała. Opuszczona do dziś fortyfikacja jest zdewastowana i zaśmiecona.

Jest jednak ktoś kto ma pomysł na przywrócenie życia prokocimskiemu fortowi. Krakowska studentka Karolina Zięba przygotowała całościowy projekt odnowy zabytku. Plany zakładają utworzenie muzuem, kawiarni, wieży widokowej, a także uporządkowanie zielonych terenów otaczających umocnienia. Pomysł co prawda spodobał się włodarzom krakowskiej Dzielnicy XII Bieżanów – Prokocim jednak są duże wątpliwości czy uda się go zrealizować. Problemem są oczywiście kwestie finansowe.

W Krakowie nie brak przykładów zagospodarowania fortów Twierdzy Kraków. W Forcie 2 Kościuszko znajduje się siedziba radia RMF FM, w Forcie 50 1/2 „Barycz” mieści się ośrodek szkoleniowy Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, a w Forcie 53a Winnica warsztat naprawy i konserwacji mebli. Czy Fort Prokocim dostanie szansę na drugie życie? Tego nie wiemy. Są jednak ludzie, którzy nie czekają na władze i biorą sprawy w swoje ręce.

12 maja o 11.00 w ramach pikniku ekologicznego na Forcie Prokocim odbędzie się sprzątanie tego miejsca. Michał Banaś opowie o tym i o pozostałych Fortach na terenie Krakowa i jeżeli pogoda pozwoli to warto także pomyśleć o kocyku i kiełbasce na grilla by jeszcze przyjemniej spędzić ten czas. Pokażmy wszystkim, że tak fantastyczne miejsca wokoło Krakowa istnieją i niszczeją!

fortprokocim

Więcej o akcji sprzątania Fortów w Krakowie na stronie www.klubpodroznikow.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Kasia Wiśniewska. Zawodowo umysł ścisły. Na co dzień duch niespokojny ciągle szukający czegoś - sama nie wiem czego. Na portalu M24 korekta tekstów - tak jakoś wyszło...