Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Nauka i innowacyjna gospodarka Wydarzenia

Sukcesy małopolskich studentów w konkursach międzynarodowych

Kadr ze zwycięskiej animacji "Church in Trinidad Bay"
Kadr ze zwycięskiej animacji „Church in Trinidad Bay”
Student krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej Mateusz Ilba zajął I miejsce w międzynarodowym konkursie The Bentley Student Design Competition 2013. W swojej kategorii pokonał ponad czterdziestu uczestników z kilkunastu krajów.

Mateusz Ilba, student na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska (GGiIŚ) i członek Koła Naukowego „GK Geoinformatyka”, wystartował w kategorii „Innowacje w renderingu z wykorzystaniem MicroStation”. Za zwycięską pracę pt. „Church in Trinidad Bay” otrzymał 2 tys. dolarów oraz trofeum. Wydział GGiIŚ uzyska zaś dziesięć rocznych licencji oprogramowania Bentley Select.

Konkurs, organizowany przez amerykańską firmę Bentley Systems, skierowany jest do studentów, którzy przy użyciu oprogramowania firmy tworzą projekty w pięciu różnych kategoriach dotyczących infrastruktury, mostów czy dróg. Przedmiotem animacji zwycięzcy było zestawienie wymyślonego wnętrza kościoła z otoczeniem terenu półwyspu Trinidad Head w zatoce Trindad Bay w Kalifornii. Autor wykorzystał 16 komputerów, które pracowały przez około 23-24 godziny na dobę. W sumie powstało ponad 10 tys. klatek filmu.

Oto zwycięska animacja:

Z kolei Izabela Płokita z AGH i Anna Mendak z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu awansowały do najlepszej dwójki w prestiżowym konkursie Ericsson Application Awards 2013 w kategorii „Student”. Idea konkursu polega na pokazaniu technologii teleinformatycznych, które zmieniają sposób naszego funkcjonowania, szczególnie w miastach. W konkursie bierze udział około 200 zespołów z całego świata (m.in. USA, Kanady, Finlandii, Brazylii, Chin, Austrii, Korei Południowej czy Hiszpanii).

Studentka architektury wnętrz z ASP i jej koleżanka z kierunku informatyka stosowana AGH stworzyły funkcjonalną aplikację mobilną o nazwie „Straż sąsiedzka”. Zgodnie z ich pomysłem, osoba która dostrzeże niebezpieczny incydent lub podejrzane zachowanie zgłasza go przy użyciu aplikacji. Wówczas sąsiedzi mogą reagować jeszcze przed przyjazdem policji, zwłaszcza w przypadku drobnych, ale uciążliwych spraw. Ich aplikacja powalczy o zwycięstwo na gali finałowej, która odbędzie się 22 maja w Sztokholmie. Studentki zmierzą się tam z zawodnikami z Portugalii, którzy zaprojektowali aplikację „Sun Monitor”. Pozwala ona w tani i bezpieczny sposób zarządzać i monitorować produkcję energii w przydomowych panelach słonecznych.

Artykuł pochodzi z serwisu PAP – Nauka w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.