Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Natura

Co grozi naszym czwornogom na spacerze

Ciepła aura sprzyja długim spacerom i przebywaniu na powietrzu. Warto pamiętać przy tym o bezpieczeństwie czworonożnych podopiecznych, którym zagrażają np. kleszcze – przypominają lekarze weterynarii.

„W Polsce najpoważniejsze zagrożenie to kleszcze, bo przenoszą chorobę odkleszczową babeszjozę. Wszędzie, gdzie są drzewa, krzewy, trawa, pacjent może się zetknąć z kleszczem i zachorować” – podkreśla dr n. wet. Magdalena Ostrzeszewicz z Zakładu Chorób Wewnętrznych Małych Zwierząt warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Pierwotniak wywołujący babeszjozę m.in. u psów i kotów namnaża się w krwinkach czerwonych, powodując ich rozpad. Skutkuje to anemią, a w następstwie może nastąpić m.in. ostra niewydolność nerkowa. „Podstawowym objawem jest to, że występuje bardzo wysoka gorączka w ciągu doby po ugryzieniu. Zwierzak jest apatyczny, osłabiony, nie ma apetytu” – wyjaśnia lek. wet. Michał Nowicki z warszawskiej kliniki weterynaryjnej Vet4pet. Inne objawy to blade, zażółcone śluzówki oraz ciemna barwa moczu. Jak podkreślił weterynarz, nieleczona choroba może zakończyć się śmiercią zwierzęcia.

Właściciele zwierząt chcący zapobiegąc atakom kleszczy mają do dyspozycji cały wachlarz preparatów: od zakraplanych na grzbiet środków, przez obroże, spray’e, po szczepionkę, która osłabia ewentualne objawy chorobowe. W przypadku, kiedy zwierzę złapie już kleszcza, trzeba się go jak najszybciej pozbyć. „Jeśli się umie, można samemu go wyciągnąć” – mówi Nowicki, dodając, że można pajęczaka wyjąć używając specjalnych „kleszczołapek”. W innym przypadku warto oddać pupila w ręce weterynarza, który usunie kleszcza.

Innym zagrożeniem czyhającym na czworonogi mogą być zatrucia. Stosowane np. podczas pielęgnacji domowych ogródków nawozy czy środki ochrony roślin mogą poważnie zaszkodzić zwierzętom. Chodzi np. o preparaty na ślimaki (moluskocydy), zawierające związek metaldehyd. Psy zjadają go ze względu na odpowiadający im smak. „Trutki na ślimaki są żrące, działają kontaktowo” – ostrzega dr Ostrzeszewicz. Należy też pamiętać, że wiele roślin ogrodowych – jak cis czy bluszcz pospolity – jest trujących. „Rzadko się jednak zdarza, żeby psy je zjadły” – uspokaja Ostrzeszewicz, dodając, że częściej zdarza się to w odniesieniu do roślin doniczkowych.

W przypadku, kiedy właściciel podejrzewa, że zwierzę mogło zjeść jakiś trujący preparat, trzeba niezwłocznie udać się do kliniki weterynaryjnej. „Jeśli nie można pojechać do lecznicy na płukanie żołądka, to trzeba zwierzęciu podać dużo węgla. Najlepiej rozgnieść co najmniej 20 tabletek, zmieszać z wodą i dać do wypicia, bo to działa neutralizująco na wszelkie substancje” – radzi dr Ostrzeszewicz. Objawami zatrucia mogą być np. biegunka, wymioty, ślinienie się, objawy neurologiczne.


Artykuł pochodzi z serwisu PAP – Nauka w Polsce.
Zdjęcia: Wikipedia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.