Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Prototypy energooszczędnych aut. Politechnika Lubelska.
Nauka i innowacyjna gospodarka Wydarzenia

Lubelscy studenci tworzą energooszczędne pojazdy na Shell Eco-Marathon

Prototyp energooszczędnego auta. Politechnika Lubelska.
Prototypy energooszczędnych aut. Politechnika Lubelska. Shell Eco-Marathon, edycja 2012. Foto: J. Gozdek, SAF PL.
Małopolscy studenci z Politechniki Lubelskiej wezmą udział w 29. edycji konkursu Shell Eco-Marathon 2013, który między 15 a 19 maja odbędzie się w Rotterdamie. Studenci muszą zbudować samochód, który przejedzie maksymalną odległość na minimalnej ilości paliwa. „Zawody polegają na tym, by zużyć jak najmniej energii i pokonać jak największy dystans” – powiedział rzecznik prasowy Shell Polska Marek Gawroński.

Swoją wiedzę naukową i umiejętności za kierownicą sprawdzi w tym roku ponad 3 tysiące studentów. W wyścigu weźmie udział 221 drużyn z 24 krajów. Jak podkreślił rzecznik Shell, już samo zakwalifikowanie się do wyścigu nie jest prostą sprawą. „Jest to prestiżowa impreza, a liczba miejsc jest ograniczona. Każdy zespół, który chce wystartować musi więc przejść bardzo rygorystyczne kwalifikacje” – wyjaśnił Gawroński. Politechnikę Lubelską będzie reprezentowała drużyna Iron Warriors. Do konkursu zakwalifikowało się łącznie 10. drużyn z całej Polski.

Zdaniem jednego z konstruktorów, Marka Wieczorka rozwiązania zastosowane w studenckich pojazdach mają dużą przyszłość. „Są w stanie poprawić wyniki samochodów i zmniejszyć znacząco zużycie paliwa samochodów używanych w życiu codziennym” – ocenił Wieczorek.

Shell Eco-Marathon jest jednym z najbardziej innowacyjnych konkursów studenckich odbywających się corocznie w Ameryce, Europie i Azji. „Legenda głosi, że w 1939 oku dwóch pracowników Shell założyło się, który z nich dojeżdżając do swojego domu zużyje mniej paliwa i to był początek konkursu” – wyjaśnił Gawroński.

Tekst na podstawie artykułu serwisu Nauka w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.