Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

krwawnik
Natura

Ulubione zioło kobiet

krwawnikWiele osób nie docenia dziko rosnących na poboczach dróg i łąkach roślin, chociaż istnieje wiele gatunków o pożytecznych właściwościach. Jednym z nich jest krwawnik pospolity.Jak zostało udokumentowane krwawnik był stosowany już w starożytności. Dobrze znali go Rzymianie. W średniowieczu żołnierze leczyli swoje urazy liśćmi tego zioła, stąd też niektóre jego zagraniczne nazwy: Soldier’s Woundwort, Nosebleed Plant, Staunchwort, Bloodwort and Military Herb. Krwawnik pospolity – przyjrzyjmy się, zatem co powinniśmy wiedzieć o tej roślinie.

Krwawnik pospolity jest byliną, rośliną zielną. Można go łatwo rozpoznać po białych kwiatach i ostrych, pierzastych liściach. Występuje w wielu różnych miejscach: na suchych pastwiskach, łąkach, poboczach dróg i słonych glebach. Okres kwitnienia trwa od czerwca do późnej jesieni, a najlepszy czas na zbieranie kwiatów przypada zaraz po ich otwarciu. W zależności od zamierzonego przeznaczenia kwiatów, są one ścinane wraz z łodygą krócej (5-6 cm) lub dłużej (30-40 cm). Świeży materiał roślinny należy suszyć przez kilka dni w zacienionym, przewiewnym miejscu.

Główną substancją czynną krwawnika jest jego niebieski olejek eteryczny. Ostateczny kolor nadaje mu proces destylacji. Inne substancje czynne zawarte w krwawniku to m.in. flawonoidy i substancje gorzkie. Olejek jest głównym składnikiem maści, ekstraktów, kropli i kosmetyków przygotowywanych na bazie tej rośliny. W gospodarstwie domowym krwawnik może być stosowany do przygotowania herbaty lub naparów, należy jednak pamiętać żeby nie był zbyt mocny – jedna łyżeczka wystarczy na dwa l wrzącej wody ,a parzenie nie powinno trwać dłużej niż kilka minut. W innym wypadku herbata może być zbyt gorzka.

krwawnikHerbata z krwawnika jest stosowana w leczeniu stanów zapalnych przewodu pokarmowego: w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Ponadto pomaga w zwalczaniu utraty apetytu i zaburzeniach żółciowych. Ponieważ krwawnik pobudza krążenie krwi,pomaga leczyć choroby spowodowane zaburzeniami krążenia, takie jak migreny, hemoroidy, owrzodzenia i zapalenia żylaków. Krwawnik został nazwany „ulubionym ziołem kobiet”, ponieważ reguluje cykl menstruacyjny i łagodzi typowe objawy menopauzy, takie jak na przykład zmęczenie. Posiada również właściwości estrogenne. Ogólnie, regularne spożywanie krwawnika pospolitego jest zalecane w zapobieganiu chorobom i pobudza układ odpornościowy, a według najnowszych badań, jest również skuteczne w zwalczaniu cukrzycy i nowotworów, jak również wykazuje działanie przeciwutleniające.

Kremy i maści z zawartością krwawnika są stosowane w leczeniu owrzodzeń kończyn dolnych, stanach zapalnych ran i skóry, w oparzeniach i odmrożeniach. Wywar z krwawnika można stosować zewnętrznie w celu złagodzenia bólu, w przypadku zapaleniu oka oraz przeciw objawom egzemy. Wywar dodany do kąpieli, może być stosowany w przypadkach krwawień, stanach zapalnych hemoroidów, jak również stanach zapalnych jajników i macicy, jest również odpowiedni do kąpania niemowląt. Płukanie ust naparem z krwawnika działa skuteczne na zapalenia jamy ustnej spowodowanych chorobami dziąseł, a nalewka z krwawnika zwiotcza mięśnie i wykazuje działanie przeciwbólowe.

Zastosowanie krwawnika może wywoływać podrażnienia u osób o wrażliwej skórze, a spożywanie dużych dawek może powodować ciemnobrązowe zabarwienie moczu.traditional and wildŹródło informacji: Wydział Roślin Leczniczych i Aromatycznych Instytutu Nauk Ogrodniczych na Uniwersytecie Korwina, Budapeszt. Dane naukowe zostały opracowane przez pracowników tego wydziału. Zgromadzone informacje i badania wstępne zostały wykonane w ramach projektu Traditional and Wild. Projekt ten realizowany jest w ramach unijnego Programu dla Europy Środkowej (UE), współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej.

Foto: Wikipedia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.