Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Najpiękniejsza pisanka z soli, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, fot. L. Kostuś.
Kultura Wydarzenia

Najpiękniejsza pisanka z… soli

Najpiękniejsza pisanka z soli, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, fot. L. Kostuś.
Najpiękniejsza pisanka z soli, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, fot. L. Kostuś.
Znane jest szerokie zastosowanie soli w życiu człowieka. Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce dołączyło jeszcze jedno bardzo nietypowe – postanowiło wykonywać z niej pisanki. Konkurs, w którym powstają te wyjątkowe, wielkanocne ozdoby jest kierowany do dzieci i młodzieży. 20 marca odbył się tegoroczny i nowe pisanki można już oglądać na wystawie „Najpiękniejsza pisanka z soli” w Zamku Żupnym w Wieliczce.

W tegorocznym konkursie wzięło udział 65 uczestników ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i Domów Kultury województwa małopolskiego i śląskiego oraz z Bardejowa na Słowacji. Nietypowe jajka są dostarczane przez Muzeum. W zależności od soli z jakiej zostały wykonane liczą sobie 13 mln lat (z szarej) lub 230 mln lat (z białej i pomarańczowej). Zadaniem uczestników jest opracowanie strategii ich ozdobienia a co za tym idzie zgromadzenie odpowiednich materiałów i przyniesienie ich ze sobą. Wykonanie pisanki z soli nie jest łatwym zadaniem. Organizatorzy nie wymagają tradycyjnych sposobów zdobienia – a to pozwala na zastosowanie dowolnego surowca i techniki zdobienia. Młodzież stosowała więc różnorodne materiały: kolorowe pióra, elementy dekoracyjne z papieru kolorowego i bibuły – w tym kwiaty różnego rodzaju, wstążki, tiul, filc, drut, cekiny, plastelinę, wiklinę, bukszpan, farby a nawet sól warzoną, siano…
Pisanki zdobiono dwoma technikami: oklejania i malowania. Efekty pracy można zobaczyć na wystawie w Zamku Żupnym w Wieliczce do 13 kwietnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.