Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Książki Natura

Rośliny wokół nas

przewodnik roœlinny okladka finalCzy dostrzegasz jakie rośliny rosną w Twoim najbliższym otoczeniu, często tuż przy drodze, w ogrodzie, na pobliskich łąkach? Czy wiesz, że wiele z nich ma właściwości lecznicze, niektóre znaczyły wiele w kulturze naszych przodków, a w innych „drzemią” nawet ślady magii sprzed wieków?

„Jesteśmy przekonani, że większość z nich znasz „z widzenia”. Zachęcamy do głębszego zapoznania się z nimi, ponieważ wiedza ta może być bardzo przydatna, a nawet opłacalna” – mówi Małgorzata Draganik, koordynatorka projektu „Promocja tradycyjnych form zbieractwa dzikich roślin w celu zniwelowania różnic społecznych i ekonomicznych w Europie Środkowej” realizowanego, w międzynarodowym składzie różnych organizacji i instytucji, przez Stowarzyszenie Pro Carpathia z Rzeszowa.

Od stuleci w Europie Środkowej lecznicze i aromatyczne rośliny były zbierane z naturalnych środowisk w celu wykorzystania ich właściwości. Obecnie wiedza ta niestety idzie w całkowite zapomnienie. Stąd też decyzja o wydaniu przewodnika „Rośliny dziko występujące i ich zastosowanie”, w ramach materiałów szkoleniowych i narzędzi skupiających się na zbieractwie dziko występujących roślin. Zadaniem przewodnika jest zwrócenie uwagi na znaczenie tych roślin w życiu człowieka i ich praktyczne wykorzystanie. Począwszy od stosowania ich w celach spożywczych, poprzez obecność w różnego rodzaju tradycjach i zwyczajach, w naszej kulturze i codziennym życiu. Współczesny człowiek bowiem zbyt często zapomina o tej roli.

W książce znajduje się zestaw ponad 100 roślin, które tak licznie występują na terenie Małopolski, województwa podkarpackiego. Znajdują się w niej informacje, gdzie jakie rośliny można znaleźć, kiedy i jak je zbierać, do czego można je wykorzystywać. Lektura tej publikacji pozwoli odkryć potencjał, jaki w nich drzemie. Ponadto zbieranie dziko występujących roślin może być także dodatkowym źródłem dochodu. „Mam nadzieję, że lektura tej książki nie będzie jednorazowa, że wejdzie ona w skład niezbędnika podczas wędrówek i stanowić będzie skarbnicę wiedzy na temat otaczających nas dziko występujących roślin” – dodaje Małgorzata Draganik.

W „Przewodniku” oprócz haseł dotyczących roślin znajduje się również krótki słownik terminów.

Bezpłatna publikacja przeznaczona jest wyłącznie dla instytucji typu: biblioteki różnego typu i szczebla, bibliotek szkolne, punkty informacji turystycznej, placówki muzealne. A dla wszystkich zainteresowanych będzie już wkrótce dostępna do ściągnięcia w postaci pliku pdf ze strony internetowej projektu www.traditionalandwild.eu/pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.