Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Nauka i innowacyjna gospodarka Turystyka

Interaktywny tetrapod w Centrum Geoedukacji w Kielcach

Trylobit. Wystawa paleontologiczna w Muzeum Narodowym w Pradze.
Trylobit. Wystawa paleontologiczna w Muzeum Narodowym w Pradze.
Tablica, na której samodzielnie można animować ruch tetrapoda oraz poruszający się hologram przestrzenny trylobita – to kolejne interaktywne nowości kieleckiego Centrum Geoedukacji, które mają zachęcić dzieci do poznawania historii geologicznej Gór Świętokrzyskich. Interaktywny model tetrapoda jest najnowszą wizualizacją pierwszego w historii Ziemi kręgowca, który wyszedł na ląd. Jego tropy znaleziono na terenie obecnego rezerwatu przyrody Zachełmie koło Kielc.

Animacja przedstawia poruszające się zwierzę w jego naturalnym środowisku, jakimi były wybrzeża ciepłego morza z lagunami koralowymi. Specjalny suwak umożliwia zmiany ruchu tetrapoda, a dotykowy ekran daje możliwość sprawdzenia, co kryło się w norach żerowych czy szczelinach ziemnych. „Wykonanie tego filmu konsultowaliśmy z Grzegorzem Niedźwiedzkim, który jest jednym z odkrywców tropów tetrapoda mających około 395 mln lat. Co ciekawsze, animacja różni się w szczegółach takich jak np. skóra zwierzęcia z obok stojącymi tablicami, które mają około pół roku. To także pokazuje zwiedzającym jak szybko zmienia się nasza wiedza z zakresu paleontologii” – powiedział kierownik Centrum Geoedukacji Michał Poros.

Nowością na wystawie jest też animowany hologram trylobita. Specjalne urządzenie – holobox – nie tylko pokazuje trójwymiarowe rzuty tych morskich stawonogów z wczesnego kambru, ale również ich ruch: zakopywanie się w mule czy zwijanie w obronie przed wrogiem. „To kolejne, po kapsule w której można podróżować do wnętrza ziemi, interaktywne eksponaty na naszej wystawie. Mają one zaciekawić przede wszystkim dzieci i młodzież, która dzięki nim lepiej pozna środowisko życia dawnych mieszkańców obecnej ziemi świętokrzyskiej” – powiedział Poros.

Obydwa urządzenia wraz z oprogramowaniem kosztowały 130 tysięcy PLN. Centrum Geoedukacji działa w ramach Geoparku Kielce – jednostki utworzonej przez władze miasta. Ma ona na celu promowanie i wykorzystanie walorów przyrodniczych Kielc, w szczególności rezerwatów geologicznych istniejących na terenie stolicy województwa: Kadzielni, Wietrzni i Ślichowic. Od czerwca 2012 roku, czyli otwarcia nowej siedziby Geoparku Kielce, znajdującą się w niej interaktywną wystawę geologiczną zwiedziło ponad 30 tysięcy. osób.

Artykuł pochodzi z serwisu Nauka w Polsce. Zdjęcie: Wikipedia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.