Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Natura Wydarzenia

Złoty szczupak w królestwie karpi

Złoty szczupak. Foto: Jerzy Herma.
Jak donosi portal andrychow.pl w pobliżu Zatora (woj. małopolskie) złapano… złotą rybkę. Szczęśliwcem jest Pan Włodzimierz, wędkarz z ponad 40-letnim doświadczeniem. W wywiadzie dla Polskiego Radio, powiedział, że „był w szoku”, gdy zobaczył swoje trofeum.

O komentarz poprosiliśmy Jana Zielińskiego, biologa. „Pierwszy raz spotykam tak ubarwioną rybę. Ciężko o jej jednoznaczną identyfikację tylko i wyłącznie na podstawie zdjęć. Prawdopodobnie jest to nietypowa forma barwna szczupaka”.

Nietypowa barwna forma szczupaka. Foto: Jerzy Herma.
Tego rodzaju przypadki bardzo rzadko zdarzają się w naturze. Wiemy na pewno, że złowiony okaz nie jest albinosem. Jak to możliwe, że szczupak, pozbawiony swojego ochronnego, zielono-oliwkowego ubarwienia mógł przeżyć na wolności? „Zmiany jakie zachodzą w środowisku sprawiają, że ryba mogła przetrwać i osiągnąć taki rozmiar” – mówi Jan Zieliński. „Ktoś kto go złapał miał naprawdę duże szczęście” – podsumował biolog.

57-centymetrowy złoty okaz został wypuszczony na wolność.

Zdjęcia pochodzą ze stron naszego partnera, portalu andrychow.pl

2 KOMENTARZE

  1. Coś mi świta, że kilka lat temu także złapałem rybę o złotym ubarwieniu(w Wisłoce), była mniejsza, ok 30cm co może potwierdzić, że nie jest to odosobniony przypadek.

  2. może było pomyśleć o hodowli i wyselekcjonować tą odmianę i ją utrwalić. To byłby hit eksportowy Polski na rynku akwarystycznym. Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Witold Wiśniewski - Andrychowianin, Małopolanin, Kosmopolak. Zawsze mu mało, zawsze chce więcej i zawsze wpada przez to w kłopoty.