Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Wydarzenia

World Press Photo w Krakowie

Jak co roku krakowski Bunkier Sztuki zaprasza na wystawę World Press Photo. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 5247 fotografów ze 124 krajów. Wśród nagrodzonych znalazło się dwóch Polaków. Tomasz Lazar otrzymał drugą nagrodę w kategorii „Ludzie i wydarzenia” za fotografię, wykonaną w chwili rozpoczęcia się aresztowań w dzielnicy Harlem, przedstawiającą uczestniczkę protestu w Nowym Jorku. Drugim nagrodzonym jest Tomasz Gudzowaty. Otrzymał on III miejsce w kategorii „Sport” za fotoreportaż o Lucha libre, czyli meksykańskiej wersji wrestlingu, przedstawiający zawodników tej dyscypliny, tzw. „mascaras” (maski). W trakcie swojej kariery nigdy nie zdejmują oni publicznie masek, które stanowią najbardziej charakterystyczny element tego sportu.


Autorem zdjęcia, które otrzymało główną nagrodę podczas 55. edycji konkursu World Press Photo jest Samuel Aranda z Hiszpanii. Wykonana przez niego fotografia przedstawia kobietę trzymającą w ramionach zranionego syna. Scena rozgrywa się wewnątrz meczetu pełniącego funkcję szpitala polowego w czasie zamieszek w Sanaa w Jemenie, 15 października 2011 r.

World Press Photo to najważniejszy konkurs branżowy fotografów pracujących dla prasy na całym świecie. Co roku w lutym poznajemy nazwiska zwycięzców kilkunastu kategorii obejmujących fotografie pojedyncze i serie (reportaże), takich jak zdjęcie roku, zdarzenia, ludzie w zdarzeniach, sportowe sytuacje, ludzie sportu, życie codzienne, portrety, sztuka czy przyroda. Przyznawane jest też wyróżnienie jury młodzieżowego. Organizatorem konkursu jest działająca od 1955 roku Fundacja World Press Photo. Jej głównym celem jest promowanie i wspieranie pracy zawodowych fotografów prasowych. Poza działalnością wystawienniczą i wydawniczą, organizacja prowadzi również przedsięwzięcia edukacyjne.

Wystawa będzie otwarta codziennie od 10 listopada do 7 grudnia w godz. 10:00-20:00.
Ceny biletów: normalny: 12 PLN, ulgowy: 6 PLN, rodzinny: 20 PLN.
Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3, Kraków


Foto: Wikipedia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.