Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

sudoku
Ludzie

Polak mistrzem świata w Sudoku

sudoku
Tradycyjne sudoku
Pochodzący z Krakowa Jan Mrozowski po raz trzeci z rzędu wygrał Mistrzostwa Świata w Sudoku. Drugie i trzecie miejsce przypadło przedstawicielom Japonii, ojczyzny tej popularnej na świecie łamigłówki logicznej. Mrozowski, świeżo upieczony magister inżynier budownictwa na Politechnice Krakowskiej, nieprzerwanie od 2007 roku jest mistrzem Polski w Sudoku.

Tegoroczne mistrzostwa świata odbyły się w Chorwacji. Polak nie dał właściwie żadnych szans swoim przeciwnikom. W ćwierćfinale pokonał Chinkę Chen Cen (2:0), a w półfinale Estończyka Tiita Vunka (2:0). W finale zmierzył się z pierwszym po rundzie zasadniczej Japończykiem Kotayem Morinishim z którym wygrał 3:1.

Cyfry muszą być pojedyncze
Znane dzisiaj sudoku po raz pierwszy pojawiło się w Japonii w 1986 roku, ale międzynarodową sławę zyskało dopiero w 2005 roku. W Polsce pierwsze sudoku (pod obecną nazwą opublikował tygodnik „Polityka” (15 czerwca 2005), ale łamigłówka ukazywała się już wcześniej w polskie prasie pod nazwą „Dziewięć na dziewięć”.

Sudoku jest rozrywkową wersją kwadratu łacińskiego wymyślonego przez średniowiecznych matematyków z Arabii. W kwadratach łacińskich (wykorzystywanych obecnie w statystyce) wartości nie mogą powtarzać się w żadnym wierszu i kolumnie. W sudoku naszymi wartościami są cyfry od 1 do 9 i dodatkowo zakładamy, że cyfry nie mogą się powtarzać w „podkwadratach” 3×3. Proste, prawda?

Łamigłówka wydaje się być banalna, ale rzeczywistość bywa inna. O ile nie ma potrzeby wykonywania żadnych rachunków matematycznych nie obejdzie się bez umiejętności logicznego myślenia i … cierpliwości. Żeby jednoznacznie rozwiązać sudoku potrzeba mieć podanych minimum 17 cyfr w całym diagramie. A ile jest możliwości? Dużo, to jest mało powiedziane. W 2005 matematycy Bertram Felgenhauer z Politechniki w Dreźnie oraz Frazer Jarvis z Uniwersytetu w Sheffield udowodnili, że istnieje sześć tryliardów sześćset siedemdziesiąt trylionów dziewięćset trzy biliardy siedemset pięćdziesiąt dwa biliony dwadzieścia jeden miliardów siedemdziesiąt dwa miliony dziewięćset trzydzieści sześć tysięcy dziewięćset sześćdziesiąt) różnych poprawnych plansz sudoku. Po utożsamieniu wersji różniących się permutacją cyfr, wierszy, lub kolumn, oraz powstałych przez odbicia i obroty, pozostaje prawie 5,5 miliarda plansz. Jeśli do tego dołożyć inne odmiany tej łamigłówki, mamy zagwarantowaną rozrywkę do końca życia.Źródła:
facebook: SFINKS-Fundacja-Rozwoju-Matematyki-Rekreacyjnej
www.matematyka.wroc.pl
Wikipedia
Foto:Wikipedia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Kasia Wiśniewska. Zawodowo umysł ścisły. Na co dzień duch niespokojny ciągle szukający czegoś - sama nie wiem czego. Na portalu M24 korekta tekstów - tak jakoś wyszło...