Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

jałowiec owoce
Natura

Od zabobonu do dżemu leczniczego

jałowiec owoceWedług średniowiecznych wierzeń jałowiec był dobry do przeganiania diabła. Umieszczony w małych workach zawieszonych nad drzwiami miał chronić mieszkańców przed szkodą i przekleństwem, krzak posadzony z boku domu odpędzał czarownice, a płonące gałązki chroniły przed trądem i zarazą. Jeszcze podczas II wojny światowej francuskie pielęgniarki paliły na oddziałach jałowiec, aby zapobiegać epidemiom. Bezskutecznie…

Na co więc pomaga jałowiec? Jego szyszkojagody są niezwykle aromatyczną przyprawą do dań mięsnych, zwłaszcza dziczyzny, a jednocześnie poprawiają trawienie i przeciwdziałają wzdęciom. Co więcej działają moczopędnie, a przyspieszając wydalanie z organizmu szkodliwych substancji przemiany materii odtruwają cały organizm. Dodatkowo mają właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne. Zewnętrznie używany jałowiec łagodzi bóle reumatoidalne, działa przeciwbólowo, rozkurczowo i jest dobry na obrzęki. Stosowany jest także przy leczeniu żylaków. Użyty w olejku do masażu poprawia krążenie krwi i odtruwa organizm. W kosmetyce jest stosowany z powodu działania przeciwzapalnego, regulującego pracę gruczołów łojowych i przyspieszającego metabolizm komórek.
Jałowca nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz osoby z zaburzeniami czynności nerek i wątroby.

JałowiecJałowiec pospolity to gatunek zawsze zielonego krzewu lub drzewa należący do rodziny cyprysowatych. Jest to typowa roślina rosnąca na piaskach, występująca w całej Europie. Na tym samym drzewie można znaleźć jagody na różnych etapach dojrzewania. Najmłodsze są jasnozielone, później niebieskie i czarne. Jagody dojrzewają co 2-3 lata. Prawie wszystkie części jałowca są zdatne do wykorzystania. W celach terapeutycznych jednak najbardziej wartościową częścią są starsze, ciemne jagody, które zawierają bogactwo olejków lotnych, żywic, garbników i flawonoidów. Dojrzałe owoce zbiera się późną jesienią, najlepiej po pierwszych przymrozkach. Jagody otrząsa się na koc lub folię, a następnie oddziela się owoce dojrzałe od niedojrzałych i innych zanieczyszczeń, myje i na końcu suszy w ciepłym zacienionym miejscu.

Jałowiec był popularnym motywem w sztuce, symbolem kobiecej moralności. W chińskim Feng Shui stanowi symbol tolerancji, zrozumienia i empatii. Jego gałązki pełnią funkcję dekoracyjną, są dobre do rzeźbienia i polerowania, dlatego użycie do dekoracji, inkrustacji i ozdób jest również częste. Stosowany w ołówkach, instrumentach muzycznych, laskach i wielu innych rzeczach. Krzew jałowca można zobaczyć w wielu ogrodach, parkach czy alejach dekoracyjnych. Do dziś gdzieniegdzie jest dekorowany zamiast choinki.Źródło informacji: Wydział Roślin Leczniczych i Aromatycznych Instytutu Nauk Ogrodniczych na Uniwersytecie Korwina, Budapeszt. Dane naukowe zostały opracowane przez pracowników tego wydziału. Zgromadzone informacje i badania wstępne zostały wykonane w ramach projektu Traditional and Wild. Projekt ten realizowany jest w ramach unijnego Programu dla Europy Środkowej (UE), współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej.

Foto: Wikipedia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Kasia Wiśniewska. Zawodowo umysł ścisły. Na co dzień duch niespokojny ciągle szukający czegoś - sama nie wiem czego. Na portalu M24 korekta tekstów - tak jakoś wyszło...