Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Historia Wydarzenia

Odkryli kościół, w którym Jagiełło brał ślub

Pozostałości kościoła św. Michała odsłonięte na placu św. Michała w Sanoku.
Zarys średniowiecznego kościoła św. Michała oraz ponad dwieście grobów datowanych od XV do XVIII stulecia odkryto podczas prac archeologicznych w Sanoku – poinformował w piątek archeolog miejscowego Muzeum Historycznego Piotr Kotowicz.

„W tym kościele król Władysław Jagiełło brał ślub ze swoją trzecią żoną Elżbietą Granowską z Pileckich. Według przekazów historycznych, m.in. Jana Długosza, stało się to 2 maja 1417 roku” – powiedział Kotowicz. Archeolog ujawnił, że „niektóre elementy zarysu kościoła zaczęły wyłaniać się już pod koniec maja”. „Relikty świątyni zostały odkryte na poziomie fundamentów, nieco pod posadzką. Zdjęta nawierzchnia asfaltowa była mniej więcej poziomem użytkowym kościoła” – wyjaśnił Kotowicz. Gotycki kościół był zniszczony przez pożar w 1782 roku. Sześć lat później pozostałości świątyni rozebrano i sprzedano.

Ludzkie szczątki odsłonięte podczas wykopalisk na placu św. Michała.
Zobacz artykuł o wcześniejszych odkryciach na Placu Św. Michała w Sanoku.

Według rzeczniczki sanockiego ratusza, Agnieszki Frączek, „miasto chciałoby wyeksponować lub zaznaczyć przynajmniej częściowo odkrycie, które jest nie tylko ważne dla jego historii, ale byłoby także dodatkową atrakcją turystyczną”.

Podczas trwających od kilku miesięcy wykopalisk odkryto także ponad 200 grobów szkieletowych datowanych od XV do XVIII wieku. „W niektórych znaleziono m.in. krzyżyki, medaliki, korale, cekiny. Groby pokazują, jak wyglądała struktura społeczna miasta, jak bogaci byli ówcześni sanoczanie” – podkreślił Kotowicz.

Wykopaliska na placu św. Michała w Sanoku prowadzone są od kwietnia w ramach rewitalizacji placu oraz przylegających do niego ulic. Projekt dofinansował Regionalny Program Operacyjny województwa podkarpackiego.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce. Zdjęcia Wikipedia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.