Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Nauka i innowacyjna gospodarka Wydarzenia

Kosmiczni Małopolanie

W Rio de Janeiro właśnie zakończyła się międzynarodowa olimpiada astronomiczna. Polacy odnieśli sukces, zdobywając jeden złoty, jeden srebrny, dwa brązowe medale.

Złoty medal, nagrodę za najlepszy wynik w części teoretycznej oraz nagrodę za najlepszy wynik z analizy danych zdobył Filip Ficek z Wadowic, absolwent V liceum w Krakowie. Warto przypomnieć, że wcześniej zdobył również srebrny medal na międzynarodowej olimpiadzie fizycznej. Laureatem srebrnego medalu olimpiady astronomicznej został Przemysław Kuta, absolwent I LO w Tarnowie. Natomiast brązowe medali zdobyli Kacper Bucki (PZ nr 11 SO w Kętach) oraz Jakub Klencki (I LO w Łodzi). Wyróżnienie uzyskała Aleksandra Hamanowicz (ZS UMA Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu), jedna z nielicznych dziewczyn biorących udział w zawodach.

Zawody 6. Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki trwały od 4 do 14 sierpnia. Opiekunami polskiej reprezentacji byli: dr Waldemar Ogłoza z Katedry Astronomii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz dr Marek Szczepański z Planetarium Śląskiego w Krakowie. W tym roku w międzynarodowych zawodach wzięło udział około 140 uczniów z 32 krajów. Polską drużynę stanowili laureaci 55. krajowej Olimpiady Astronomicznej, której finał odbył się w marcu w Chorzowie. Przed wyjazdem uczniowie wzięli udział w kilkudniowym obozie treningowym, na którym zapoznali się m.in. z gwiazdozbiorami nieba południowego, których nie widać na niebie nad Polską.

Olimpiada odbywa się pod patronatem Międzynarodowej Unii Astronomicznej, a startują w niej uczniowie.
Idea Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki powstała wśród przedstawicieli Tajlandii, Indonezji, Iranu, Chin i Polski, uczestniczących w Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej. Zawody pierwszej olimpiady rozegrano w 2007 roku w Tajlandii, następnie odbywały się w Indonezji (2008), Iranie (2009), Chinach (2010), a ubiegłoroczne gościła Polska. Kolejna astronomiczna olimpiada będzie w 2013 roku w Grecji.

Na podstawie serwisu PAP – Nauka w Polsce
Foto: Wikipedia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.