Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

meteor
Natura

Czas spełniania życzeń

meteor
Lipiec i sierpień sprzyjają obserwatorom nocnego nieba. Szczególnie tym, którzy widząc spadającą gwiazdę wierzą w jej moc spełniania życzeń. Od połowy lipca aktywne są Perseidy, jeden z największych rojów meteorów naszego nieba. Szczyt aktywności spodziewany jest 12 sierpnia.


Maksimum zjawisk meteorowych w Polsce przypada w ciągu dnia, więc nie jest to korzystny czas dla obserwatorów. „Na pewno warto jednak wyjść na obserwacje w nocy z 11 na 12 i z 12 na 13 sierpnia. W drugiej połowie nocy, kiedy gwiazdozbiór Perseusza, z którego wybiegają Perseidy, świeci wysoko nad naszymi głowami, możemy liczyć na grube kilkadziesiąt meteorów na godzinę” – powiedział dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

„Znaczne ważniejsze od patrzenia w jakieś konkretne miejsce jest więc wybranie do obserwacji ciemnego miejsca, z którego widać cały lub prawie cały nieboskłon i odpowiednie zaadoptowanie wzroku do ciemności. Dopiero po około kwadransie unikania ostrych źródeł światła nasz wzrok przyzwyczaja się do ciemności i jest w stanie rejestrować nawet bardzo słabe meteory” – dodał astronom.

Spadająca gwiazda to tak naprawdę meteor, świecący ślad jak zostawia po sobie okruch skalny (zwany meteoroidem) spalający się w górnych warstwach atmosfery. Natomiast meteroid, który przetrwał spalanie i spadł na powierzchnię ziemi nazywany jest meteorytem.

Perseidy, czasem nazywane „łzami świętego Wawrzyńca”, są jednym z najbardziej regularnych rojów meteorów jakie możemy obserwować z Ziemi. Tak jak inne roje meteorów są one najbardziej aktywne tuż przed świtem.


Cytaty pochodzą z: serwisu PAP – nauka w Polsce
Foto: Wikipedia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Kasia Wiśniewska. Zawodowo umysł ścisły. Na co dzień duch niespokojny ciągle szukający czegoś - sama nie wiem czego. Na portalu M24 korekta tekstów - tak jakoś wyszło...