Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Symulacja komputerowa wyniku zderzenia cząstek
Ludzie Nauka i innowacyjna gospodarka

Nobel dla studenta AGH

Symulacja komputerowa wyniku zderzenia cząstek
Symulacja komputerowa wyniku zderzenia cząstek do jakich dochodzi w Wielkim Zderzaczu Hadronów znajdującym się w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy.
Maciej Besta, informatyk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie został laureatem tegorocznej edycji Studenckiego Nobla. W nagrodę otrzymał 10 tys. zł. Studencki Nobel to jeden z najważniejszych konkursów dla zdolnych studentów.

Udostępnij

Tegoroczny zwycięzca, Maciej Besta jest studentem AGH. Zajmuje się informatyką stosowaną, którą łączy z fizyką i astronomią. „Poza tym działam bardzo aktywnie w Szwajcarii, gdzie jestem stałym współpracownikiem Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie. Pracuję tam m.in. nad różnego rodzaju systemami wizualizacji danych w eksperymencie TOTEM” – mówił zwycięzca konkursu. Dodał, że w swojej pracy interesują go obszary, w których informatyka łączy się z fizyką czy ekonomią. Laureat jest również alpinistą, bierze udział w ekspedycjach w różne obszary świata – był np. na Syberii. Poza tym samodzielnie uczy się języków obcych. Laureat studenckiego Nobla zastanawia się nad zrobieniem doktoratu w Zurychu lub w Lozannie, rozważa także działalność w Genewie, gdzie chciałby współpracować z CERN i założyć własną firmę. Nagrodę student chce przeznaczyć na własny rozwój.

Misją konkursu jest wyłanianie, nagradzanie i promowanie najlepszych studentów w Polsce. Krajowy Dyrektor Konkursu Artur Misztal zaznacza, że bardzo ważna jest tu wszechstronność uczestników. W konkursie oceniane są bowiem m.in. wyniki ze studiów, aktywność naukowa, społeczna, publikacje, znajomość języków obcych czy odbyte staże. Zmagania o tytuł najlepszego studenta w Polsce organizowane są przez Niezależne Zrzeszenie Studentów.

Do rywalizacji o Studenckiego Nobla mogli zgłaszać się studenci polskich szkół wyższych, którzy nie ukończyli 28. roku życia. Jak zaznaczył Krajowy Dyrektor Konkursu, w tegorocznej edycji udział wzięło niemal 1100 uczestników ze 125 polskich uczelni wyższych – zarówno prywatnych, jak i państwowych. Oprócz najlepszego z najlepszych – zwycięzcy Studenckiego Nobla – wybrano również 10 najlepszych Laureatów Branżowych. Każdy z nich oceniony został w jednej z dziedzin wiedzy. Wśród ocenianych branż znalazły się: nauki rolniczo-przyrodnicze, nauki inżynieryjne i techniczne, nauki medyczne i o zdrowiu, nauki prawnicze, nauki ekonomiczne, nauki humanistyczne, nauki ścisłe, sztuka, sport i języki obce.

Źródło: serwis PAP – Nauka w Polsce
Foto: Wikipedia
.

1 KOMENTARZ

  1. Informacje o Informatyka agh czytam naprawdę chętnie. Dziękuję za fajny artykuł, Claudia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.