Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

tranzyt Wenus w 2004 roku
Nauka i innowacyjna gospodarka Wydarzenia

Tranzyt Wenus… prosto z Kopca Kościuszki

tranzyt Wenus w 2004 roku
Tranzyt Wenus w 2004 roku. Foto: Wikipedia.
6 czerwca 2012 roku będzie można obserwować bardzo rzadkie zjawisko astronomiczne – tranzyt Wenus. Wenus znajdzie się pomiędzy Ziemią a Słońcem, dzięki czemu „przejdzie” na tle tarczy słonecznej.
Tego dnia warto wstać wcześniej – następna taka okazja będzie dopiero za 105 lat!

Udostępnij

Przejście Wenus na tle tarczy słonecznej jest niezwykłym zjawiskiem astronomicznym jakie możemy zaobserwować na naszym niebie. Dzięki jego obserwacji udało się dokładnie obliczyć odległość Ziemi od Słońca (tzw. Jednostka Astronomiczna) oraz odkryć atmosferę gazową wokół Wenus.

Serwis krakow.astronomia.pl podaje, że 6 czerwca, na Kopcu Kościuszki planowane są obserwacje, prelekcje i pokazy, które przeprowadzą pracownicy i studenci Katedry Astronomii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zjawisko będzie widoczne wcześnie rano przez 3 godziny od wschodu Słońca (od godziny 4:30 do 7:00). Dodatkową atrakcją pokazów będzie samo wschodzące Słońce, na którym prawdopodobnie będzie widać plamy i wybuchy tzw. protuberancje. Wczesna pora oznacza zwykle dużą przejrzystość powietrza, czyli możliwość obserwacji Tatr.

Ostrzeżenie: obserwacje tarczy słonecznej wymagają szczególnej ostrożności. Jej brak może doprowadzić do uszkodzeń, a nawet utraty wzroku. Środki ostrożności mogą być podobne jak w przypadku obserwacji częściowego zaćmienia Słońca: odpowiednio zaciemnione szło, czy też rzutowanie obrazu z lunety na ekran.

Wstęp na teren Kopca Kościuszki i udział w pokazach i prelekcjach jest wolny. Korzystając z okazji, redakcja malopolska24 zaprasza na następny tranzyt, który odbędzie się 11 grudnia 2117 roku (prosimy o przekazanie zaproszenia Waszym pra-wnukom).

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Witold Wiśniewski - Andrychowianin, Małopolanin, Kosmopolak. Zawsze mu mało, zawsze chce więcej i zawsze wpada przez to w kłopoty.