Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Skarb z czermna
Historia Wydarzenia

Odkrywcy skarbu w Czermnie nagrodzeni

Już po raz szósty wyłoniono laureatów w konkursie „Travelery”,organizowanym przez „National Geographic”. W kategorii „Naukowe odkrycie roku” zwyciężyło odkrycie skarbu w Czermnie dokonane przez prof. Andrzeja Kokowskiego, Marcina Piotrowskiego i Artura Troncika. Nagroda przyznawana w tej kategorii trafia do naukowców „za dokonania naukowe, które pozwoliły lepiej zrozumieć świat, ludzi i kultury”.

Udostępnij

Skarb z czermna

Podczas wykopalisk archeologicznych, które naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prowadzili w Czermnie (powiat Tomaszowski) znaleziono drogocenną biżuterię i złocone srebro z XIII w. „Klasa zabytków, przykładów najwyższego kunsztu złotniczego rusko-bizantyńskich jubilerów, wzbudziła zainteresowanie zagranicy. Odkrycie ma też znaczenie historyczne – może być dowodem na to, że miejscowość stanowiła stolicę od lat poszukiwanych przez znawców średniowiecza Grodów Czerwieńskich” – czytamy w uzasadnieniu nagrody.

Czytelnicy magazynu National Geographic mogli oddawać głosy również na: prof. Andrzeja Udalskiego za odkrycie planet swobodnych, dr Włodzimierza Strupińskiego za odkrycie metody przemysłowej produkcji grafenu, prof. Dariusza Kucharczyka za wyhodowanie węgorza w warunkach sztucznych i zespół prof. Nikodema Grankowskiego i prof. Marka Tchórzewskiego. Naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej opracowali antygen, który może posłużyć do wyprodukowania szczepionki przeciwko malarii.

Przyznawane przez specjalne jury Grand Prix konkursu „za całokształt dokonań podróżniczych, naukowych lub eksploracyjnych oraz wierność życiowej pasji” otrzymała w tym roku Janina Ochojska. Za „Podróż roku” uznano projekt „Afryka Nowaka” realizowany przez Zbyszka Sasa, Jakuba Pająka, Norberta Skrzyńskiego, Piotra Sudoła i Piotra Tomzę z ekipą. Wielka sztafeta przez całą Afrykę śladami podróżnika Kazimierza Nowaka trwała ponad dwa lata. „Wyczyn roku” to zdobycie najwyższego szczytu obu Ameryk – Aconcagui, czego dokonali maratończyk z jednym płucem – Piotr Pogon i niewidomy dziennikarz – Łukasz Żelechowski.

Miano „Społeczna inicjatywa roku” zyskała kampania społeczna „Podróże kontra telewizor”, a tytuł „Podróżniczej książki roku” – „Namibia: 9000 km afrykańskiej przygody” autorstwa Anny Olej-Kobus i Krzysztofa Kobusa. W kategorii „Blog Travelerowca” wygrał blog „Rodzina bez granic” Anny i Thomasa Albothów, którzy podróżują wraz z dwójką małych dzieci Hanną i Milą, którzy przekonują, że można pogodzić pasję globtroterską z udanym życiem rodzinnym.

Na podstawie serwisu PAP – Nauka w Polsce.

1 KOMENTARZ

  1. Ciekawe ile znajduje się jeszcze nie odkrytych skarbów na terenie Lubelszczyzny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.