Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Amonit kielce
Nauka i innowacyjna gospodarka Turystyka Wydarzenia

Centrum Geoedukacji otwarto w Kielcach

Amonit kielceW rezerwacie geologicznym Wietrznia w Kielcach otwarto Centrum Geoedukacji, które jest jednym z elementów Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego. Inwestycja powstała dzięki unijnemu dofinansowaniu.

Udostępnij

Jak poinformowała dyrektor Geoparku Kielce, Elżbieta Czajkowska, wartość inwestycji to 20 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka, a reszta z budżetu Kielc. Budowa trwała rok. Budynek został wkomponowany w zbocze kamieniołomu Wietrznia, skąd rozciąga się widok na pasmo Gór Świętokrzyskich. Obok powstał plac zabaw z drewnianymi elementami.
Jak poinformował p.o. kierownik centrum, Michał Poros, zorganizowana w centrum wystawa pt. Galeria Ziemi prezentuje geologiczną różnorodność regionu świętokrzyskiego ze szczególnym uwzględnieniem okresu dewońskiego. W tym kluczowym w dziejach Ziemi momencie na ląd wyszły kręgowce, na wystawie nie mogło więc zabraknąć tetrapoda z kamieniołomu w Zachełmiu. Ciekawostką jest wielki model ryby pancernej – drapieżcy z dewońskiego morza. Na wystawie pokazano występujące wówczas na tym obszarze rafy tropikalne, których ślady oglądać można w kieleckich rezerwatach geologicznych.

Atrakcją centrum jest kapsuła – symulator lotów do wnętrza Ziemi. Jest to małe kino 5D, w którym widzowie, podróżując w czasie i w głąb Ziemi, czują ruch, krople wody, powiew wiatru, zmiany temperatury.

Ukłonem w stronę turystów, których fascynują jaskinie, jest niewielkie pomieszczenie imitujące skalną grotę. Dzięki multimediom zwiedzający ma wrażenie, że stąpa po wodzie. Na ścianach emitowane są filmy z Chelosiowej Jamy – jaskini w Jaworzni, która nie jest udostępniana turystom. Poros zapowiedział, że wystawa będzie aktualizowana o nowe odkrycia naukowe związane z okresem dewońskim w Górach Świętokrzyskich. Ma być też unowocześniana za pomocą multimediów.
Ośrodek odwiedziło już ponad 2 tys. uczestników wycieczek z kraju i z zagranicy. Na czerwiec wszystkie miejsca są już zarezerwowane. Centrum ma w ofercie zarówno zajęcia dla dzieci, jak i dla dorosłych. Można się podczas nich wcielić np. w rolę szlifierza minerałów.

GeoPark Kielce jest miejską jednostką budżetową utworzoną dla lepszego wykorzystania walorów kieleckich rezerwatów skalnych. Kielce posiadają bowiem aż pięć rezerwatów przyrody, z których cztery – Kadzielnia, Ślichowice, Wietrznia i Białogon-Biesag – to rezerwaty geologiczne. W kamieniołomie Wietrznia wydobywano wapienie i dolomity. W obrębie rezerwatu obserwować można unikalny profil skał dewonu środkowego i górnego, udokumentowany znaleziskami gatunków fauny kopalnej. Ośrodek jest elementem Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego, wiodącego przez najciekawsze geologiczne atrakcje regionu świętokrzyskiego.

Artykuł pochodzi z serwisu PAP – Nauka w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.