11 maja 1212 roku rycerz Radwan zawarł układ z kanonikiem Pausławem legalizujący sprawę spadku, którym była wieś Bieżanów. Dziś osiem wieków po tym, fakcie społeczność krakowskiej dzielnicy Bieżanów postanowiła zorganizować obchody 800-lecie tego wydarzenia.
Jubileusz ten ma przybliżyć, poszerzyć i ugruntować wiedzę o historii Bieżanowa i jego organizacjach społecznych; dokonaniach znanych i zasłużonych Bieżanowian; przypomnieć tradycję i tożsamość, także w kontekście przyszłości lokalnego środowiska.
Mieszkańcy Bieżanowa uczestniczyli w lokalnym życiu gospodarczym, głównie poprzez hodowlę koni wykorzystywanych w transporcie soli z Wieliczki do przystani flisackich w Krakowie. Po pojawieniu się trasy kolejowej w Krakowie Bieżanów stał się głównym ośrodkiem rekrutacji pracowników. W XX wieku zaczęły powstawać pierwsze ogniwa obywatelskiego społeczeństwa w postaci organizacji spółdzielczych /kółka, spółki, Kasy Stefczyka/, organizacje artystyczno-kulturalne, patriotyczno-wojskowe, sportowe. W okresie
II RP Bieżanów osiągnął swój najbardziej efektywnym etapem rozwoju w historii, dzięki pełnej samodzielności administracyjno-społecznej, sprzyjającej koniunkturze gospodarczo- handlowej oraz światłemu i kreatywnemu aktywowi społecznemu Bieżanowian.
Obchody Jubileuszu będą trwać przez okrągły rok od 10 maja 2012 r. do 31 maja 2013 roku i obejmować będą imprezy artystyczne, wystawy i wernisaże, konkursy wiedzy o Bieżanowie, dyskusje panelowe, imprezy sportowo-rekreacyjne.
Więcej na www.dworczeczow.pl