Świat za 100, 1000, 10 000 lat? Jaki będzie? Jacy my będziemy? Takie pytanie zapewne stawiał sobie Stanisław Lem pisząc „Solaris” albo Philip K. Dick tworząc „Raport mniejszości”. Z podobnymi pytaniami zmierzyli się również uczestnicy konkursu „Futuroanuta”
Do konkursu organizowanego przez Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego (CITTRU) wpłynęło 130 prac. „Z tego zbioru organizatorzy wybrali 34, które najlepiej spełniały kryteria konkursu: były pomysłowe i oryginalne, charakteryzowały się spójną i konsekwentnie prowadzoną akcją, były poprawne językowo, posiadały wyraziste odniesienia do wiedzy naukowej oraz oczywiście „dobrze się je czytało”, czyli mówiąc formalnie miały potencjał literacki” – informują organizatorzy konkursu.
Teraz ulubione teksty wybiorą internauci. Głosy można oddawać do 2 kwietnia za pomocą strony: www.futuronauta.cittru.uj.edu.pl, gdzie udostępnione są w całości wszystkie teksty finałowe. Dla głosujących organizatorzy przewidzieli nagrody w postaci książek z wydrukowanymi tekstami futuronautycznymi. Autor zwycięskiego tekstu otrzyma 2 tysiące złotych i tytuł Futuronauty. Równocześnie prace rozpoczęło jury konkursowe – Jacek Dukaj, prof. Jerzy Jarzębski oraz Sławomir Zagórski. Jury wybierze tekst, którego autor otrzyma nagrodę główną w wysokości 7 tysięcy złotych.
„Teksty finałowe prezentują całe spektrum twórczości pisarskiej. Poczynając od eseju popularnonaukowego po cyberpunk, od humoru po depresyjne wizje i melancholię, od opowiadań iskrzących się dialogami po wciągające narracje głównych bohaterów” – informuje Bożena Podgórni z CITTRU. Autorów inspirują rozmaite zagadnienia. „Pojawiają się popularne wątki związane z rozwojem sztucznej inteligencji, bioniką, dominacją przemysłowych korporacji lub zachłyśnięciem się wirtualną rzeczywistością, ale towarzyszą im także rzadziej eksplorowane obszary: świadomość roślin, spiski w przyszłości, świat jednego języka lub testowanie ekosystemów” – podkreśla Podgórni.
Celem konkursu organizowanego przez CITTRU jest zachęcenie do twórczego myślenia o przyszłości. Konkurs ma pokazywać, że nauka może być frapująca, można o niej ciekawie czytać, daje powód do refleksji oraz dyskusji. By wziąć udział w konkursie wystarczyło w tekście, o rozmiarze nie większym niż osiem tysięcy znaków, zamieścić ciekawą prognozę opartą o naukową wiedzę. Organizatorzy podkreślali, że nie ma tematów mniej ważnych i oprócz nagrody głównej i nagrody internautów ustanowili specjalne nagrody za tekst futurystyczno-humanistyczny i tekst ogólnie traktujący o rozwoju nauki.
Wszystkie teksty zakwalifikowane do fazy finałowej ukażą się w specjalnym wydawnictwie przygotowywanym przez CITTRU. Ostateczne wyniki konkursu poznamy w pierwszej połowie kwietnia, zaś wręczenie nagród będzie miało miejsce 17 kwietnia, podczas gali otwierającej krakowskie Forum Nowej Nauki.
Na podstawie serwisu PAP – Nauka w Polsce.