Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

bocian
Natura

Wracają bociany

bocian

Z każdym dniem wracające z afrykańskich zimowisk bociany białe są coraz bliżej Polski. W marcu docierają do Azji Mniejszej. Duża część z nich może dotrzeć do Polski już w tym tygodniu. W poprzednich sezonach początek intensywnych powrotów przypadał po 22 marca.

Udostępnij

O tym, że w środę 14 marca w ciągu kilku godzin w rejonie granicy turecko-syryjskiej przeleciało co najmniej 20 tys. tych ptaków, wiadomo dzięki tureckiemu serwisowi internetowemu KusBank, który gromadzi informacje o obserwacjach ornitologicznych. Swoimi spostrzeżeniami z wypraw dzielą się też polscy obserwatorzy, m.in. za pośrednictwem portalu www.AwiBaza.pl.

„Doświadczenia z poprzednich lat wskazują, że pokonanie odległości między Turcją, a Polską zajmuje ptakom około pięciu-dziesięciu dni. To pozwala mieć nadzieję, że o ile tylko pogoda nie pokrzyżuje im szyków, wiele bocianów powinno do nas powrócić lada dzień” – napisała Katarzyna Groblewska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Rzeczniczka OTOP zachęca wszystkich zainteresowanych do wypatrywania skrzydlatych zwiastunów wiosny i do udziału w kampanii Spring Alive. „Wszystkich, którzy spotkają swojego pierwszego w tym roku bociana, zachęcamy do odwiedzenia strony www.springalive.net i podzielenia się tą wiosenną wiadomością” – pisze. Bocian biały jest jednym z pięciu (obok jaskółek dymówek, jerzyków, kukułek i żołn) gatunków migrujących, jakie obserwują uczestnicy tej kampanii. Więcej informacji nt. tej inicjatywy, jak też na temat obserwacji przylotu pozostałych gatunków, można znaleźć na stronie projektu.

Zanim przylecą bociany z Afryki, do rodzinnych gniazd wróciło już około pół setki ich krewniaków, zimujących w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu (podkarpackie). Co roku przebywają tam ptaki z połamanymi skrzydłami lub kończynami, poturbowane po upadku z gniazd, postrzelone lub porażone prądem. „Bociany wykorzystały sprzyjająca pogodę i w ostatnich dniach wróciły do swoich miejsc gniazdowania” – mówił w poniedziałek lekarz weterynarii ośrodka Radosław Fedaczyński. Gdy zdrowe osobniki opuszczały Przemyśl, trzy pary, które nie mogą latać, zbudowały gniazda na usypanych z ziemi kopcach.

Szacuje się, że w naszym kraju pojawia się ok. 40 tysięcy bocianich par. Najwięcej jest ich w północno-wschodniej Polsce. Bocian biały uważany jest w Europie za gatunek globalnie zagrożony wyginięciem.

Na podstawie serwisu PAP – Nauka w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.