Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Ojciec Mateusz z nieodłącznym rowerem
Case Study

Cuda „Ojca Mateusza”

Ojciec Mateusz z nieodłącznym rowerem
Ojciec Mateusz z nieodłącznym rowerem.
Sandomierz to dopiero ma szczęście! Jednostki samorządowe z całej Polski wydają miliony złotych na coraz to ciekawsze spoty reklamowe, prześcigają się w pomysłach na niebanalne kampanie outdoorowe, korzystają z pomocy wyspecjalizowanych agencji, speców od marketingu i public relations a oni dostali wszystko jak na tacy. Do tego niemal za darmo i w skali o której inni samorządowcy mogą tylko pomarzyć! O czym mowa? Niedawno minęły trzy lata od kiedy na antenie TVP 1 wyemitowano pierwszy odcinek serialu „Ojciec Mateusz”, w tym czasie zapomniany przez Boga i jak sami mieszkańcy przyznają – nieco zapyziały – Sandomierz zmienił się w turystyczne eldorado.

Udostępnij

Podróż śladami „detektywa w sutannie”

Telewizyjna nowela opowiadająca przygody sympatycznego „detektywa w sutannie” już na zawsze zmieniła wizerunek miasta, które przez kolejne dziesięciolecia coraz bardziej pogrążało się w szarości. Ojciec Mateusz, w którego postać wcielił się znany m.in. z filmu „Psy”, Artur Żmijewski w krótkim czasie stał się jego największym celebrytą i prawdziwą wizytówką miasta. Śladami miłującego kryminalne zagadki duchownego podążają dziś tłumy turystów z całego świata, zaglądają do pobliskich restauracji, kupują pamiątki i z uśmiechem od ucha do ucha robią setki pamiątkowych zdjęć. Co na to mieszkańcy? Z pewnością nie łatwo było się przyzwyczaić do zwiększonego ruchu i odrobiny zamieszania, który wiąże się ze wzmożonym zainteresowaniem turystów, ale zostawiane przez przyjezdnych pieniądze, z nawiązką wynagradzają wszelkie niedogodności. To prawdziwy cud dla lokalnej przedsiębiorczości, która po latach letargu błyskawicznie i bez problemów rozwinęła się korzystając z serialowej hossy! W mieście powstała specjalna ścieżka spacerowa „Śladami ojca Mateusza”, odrodziła się gastronomia i podmioty obsługujące ruch turystyczny, a miejscowi włodarze, mieszkańcy i przedsiębiorcy (nawet ci niewierzący) z radością wyciągają ręce do nieba dziękując Bogu za „Ojca Detektywa”!

Ratusz w Sandomierzu
Ratusz w Sandomierzu.
Metoda znana od lat

Wiele osób zadaje sobie pytanie – co tak naprawdę wydarzyło się w Sandomierzu? Jak to możliwe, że serial telewizyjny rozsławił miasto tak, że wszyscy chcą do niego pojechać? Dlaczego nikt wcześniej na to nie wpadł? Otóż wpadł i to dawno temu! Zabieg polegający na dyskretnym ulokowaniu reklamy miejskiej marki w produkcjach filmowych, teledyskach czy serialach telewizyjnych znany pod określeniem City Placement wywodzi się z USA i stamtąd błyskawicznie rozprzestrzenia się na cały świat. Najsłynniejsze przykłady jego zastosowania to nieśmiertelny serial o czterech przyjaciółkach z Nowego Jorku – „Sex w wielkim mieście” oraz inne produkcje dużego i małego ekranu takie jak „Policjanci z Miami”, „Vicky, Christina, Barcelona” czy „Mission Impossible”, który to film swego czasu sprawił, że miliony osób zapragnęło nagle pojechać do czeskiej Pragi. Również w Polsce szybko poznano się na skuteczności tej prostej metody promocji. Któż nie słyszał o „Majce”, a niedawno „Julce” z Krakowa, których losy pokazuje TVN, nie sposób nie wspomnieć o teledysku Agnieszki Chylińskiej promującym Chełm (woj. lubelskie) czy widowiskowym wideoklipie nakręconym w Rzeszowie przez samego Denzela. Niestety, nie każda z wymienionych realizacji przyniosła oczekiwany efekt. Póki co „Ojciec Mateusz” jest nadal niedoścignionym wzorem wykorzystania idei city placement w Polsce i mimo rozbudzonych aspiracji kolejnych jednostek samorządowych jego pozycja wydaje się być niezagrożona!

Autorem tekstu jest Wojciech Kuder – specjalista zajmujący się zawodowo city placement’em w agencji PLACES Studio Promocji Regionalnej.
Zdjęcia pochodzą z Wikipedii.

4 KOMENTARZE

  1. No, proszę. Niby proste, ale nie zawsze skuteczne. W przypadku Sandomierza i Ojca Mateusza chyba spore znaczenie ma charakter serialu, to że jest to serial detektywistyczny, a nie jakaś słodka romantyczna historyjka. Taki kryminalny klimat zapewne przyciąga szersze grono odwiedzających

  2. Gdy powiedziałam dzieciakom, że pojedziemy na wycieczkę do Sandomierza to usłyszałam – Fajnie, odwiedzimy ojca Mateusza. :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Wojciech Kuder. Zawodowo dziennikarz i marketer. Entuzjasta nowych technologii, uzależniony od Internetu i piłki nożnej. Strona internetowa: http://www.wojciechkuder.pl/