Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Łabędź niemy
Natura Wydarzenia

Bieszczady zimowiskiem skandynawskich łabędzi

Łabędź niemy
Łabędź niemy
Ponad tysiąc łabędzi niemych, traczy i gągołów z krajów skandynawskich i północnej Polski zimuje nad sztucznym zbiornikiem wodnym w Myczkowcach w Bieszczadach. Są regularnie dokarmiane przez energetyków.

Udostępnij

„W tym roku w Myczkowcach zimuje znacznie więcej ptaków niż w poprzednich latach. Prawdopodobnie jest to wynikiem śnieżnej i bardzo mroźnej zimy. Gruba pokrywa śniegu i niskie temperatury utrudniają im zdobywanie pokarmu” – powiedziała w środę Iwona Hawliczek z PGE Energia Odnawialna SA oddział w Solinie, która zarządza zespołem zbiorników wodnych Solina-Myczkowce.
Hawliczek dodała, że „od kilku tygodni ptaki są regularnie dokarmiane przez soliński oddział PGE Energia Odnawialna”„.

Zimę w Myczkowcach spędzają głównie tracze, łabędzie nieme i gągoły. W Bieszczady przyleciały pod koniec listopada. Do miejsc gniazdowania wrócą wczesną wiosną.

Sztuczny zbiornik w Myczkowcach jest jedynym miejscem w Bieszczadach, gdzie zimują ptaki z północnej Europy. „Spływająca do jeziora woda z elektrowni w Solinie podnosi nieco temperaturę w tym zbiorniku, dzięki czemu – w przeciwieństwie do Jeziora Solińskiego czy Sanu – bardzo rzadko zamarza” – przypomniała Hawliczek.
Zbiornik w Myczkowcach wybudowano w 1960 roku. Jego powierzchnia wynosi 200 hektarów, a głębokość dochodzi do 20 metrów.

Tekst pochodzi z serwisu PAP – Nauka w Polsce. Wszystkie zdjęcia pochodzą z Wikipedii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.