Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

symbol szlaku św Jakuba przegrzebek
Miejsca które warto zobaczyć Turystyka Wydarzenia

Podkarpacka droga św. Jakuba

symbol szlaku św Jakuba przegrzebek
Muszla pielgrzymia, muszla św. Jakuba, Przegrzebek zwyczajny, łac. Pecten maximus - jeden z symboli pielgrzymujących do Santiago de Compostela. Jej charakterystyczny kształt pochodzi od muszli występujących licznie na wybrzeżu Atlantyku przegrzebków, które chętnie zbierane przez pątników stanowiły pamiątkę i swego rodzaju dowód odbycia pielgrzymki do grobu tego świętego. Z czasem stając się symbolem pielgrzymek w ogóle. Obecnie symbolem muszli oznacza się szlaki drogi św. Jakuba prowadzące do Santiago, a także przyozdabiają nią swój strój lub kij pielgrzymi wędrujący do tego sanktuarium.

Dzisiaj w Rzeszowie otwierany jest Szlak Drogi św. Jakuba – Via Regia wytyczonemu na terenie województwa podkarpackiego, od Korczowej do Pilzna. Szlak ten łączy się ze szlakiem w województwie małopolskim, a tym samym ze szlakami prowadzącymi do Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Droga św. Jakuba, nazywana często także po hiszpańsku Camino de Santiago, to szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w północno – zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się grób św. Jakuba Większego Apostoła. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów, i żółtymi strzałkami.

Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. Według legendy ciało św. Jakuba przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii, a następnie pochowano w miejscu, w którym dziś znajduje się miasto Santiago de Compostela. W średniowieczu przebywanie tego szlaku miało przede wszystkim charakter religijny: pielgrzymowano dla umocnienia wiary, odbycia pokuty, spełnienia ślubowania, czy też w celach dziękczynnych.

Znak-symbol drogi św. Jakuba na szlaku.

Dzisiaj Droga św. Jakuba doczekała się oficjalnego uznania za szlak o szczególnym znaczeniu dla kultury kontynentu. Wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO w 1993 r.
Istnieje wiele organizacji zaangażowanych w odtwarzanie i trzymywanie dawnych szlaków pątniczych, a ruch pielgrzymkowy ma zwykle charakter indywidualny (pielgrzymi przemierzają go samotnie lub w małych grupach chcąc doświadczyć ciszy i duchowej przemiany). Do ich dyspozycji są nie tylko znajdujące się po drodze kościoły i kaplice, ale także dogodne miejsca noclegowe w schroniskach.

 

Na terenie Województwa podkarpackiego szlak liczy 219 kilometrów długości. Wytyczono go umieszczając 8 tablic informacyjnych, 70 kierunkowskazów oraz 700 strzałek kierunkowych. Dodatkowo, specjalnie na tą okazję, przygotowano 1000 egzemplarzy przewodnika „Droga Św. Jakuba – Via Regia”.
Intencją wytyczenia i promowania szlaku jest aktywizacja społeczności lokalnej. Organizatorzy przyznają, że liczą na jego rozwój, w tym m.in. tworzenie bazy noclegowej dla pielgrzymów.

Projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Pro Carpathia sfinasował w całości Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Zdjęcia: Wikipedia.

1 KOMENTARZ

  1. Udany tekst. Gratulacje dla autora ;D. Wyślę linka do tego bloga znajomym, myślę, że też powinni ją docenić. Chcę wierzyć, że takie blogi nadal będą istniały w internecie pomimo zgodzenia się na ACTA przez . Postaram się wpadać tu w przyszłości.

    Do usłyszenia – Grzegorz Adamczyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.