Ponad stu uczniów walczyło o Puchar Drelicharza podczas drugiej edycji turnieju Chłopskiej Szkoły Biznesu, który odbył się 25 listopada w Andrychowie.
„Chłopska Szkoła Biznesu to gra ekonomiczna nawiązująca do historii Andrychowa. Związana jest z rzemieślnikami, którzy, np. tkali len, później bawełnę czy produkowali bryki. Młodzież wciela się w kowali, piekarzy i tkaczy. Kupują towar, wyjeżdżają na wyprawy i za to uzyskują pieniądze. Te drużyny, które mają najwięcej pieniędzy wygrywają cały pojedynek. Młodzi ludzie dzięki tej grze uczą się podstawowych zasad inwestowania swoich pieniędzy, to na pewno pomoże im w przyszłości” – tłumaczy Małgorzata Majdak, nauczyciel przedmiotów ekonomicznych w Zespole Szkół nr 1.
Twórców gry zainspirowała historia XVIII-wiecznych chłopów andrychowskich, którzy stworzyli ośrodek o prawdopodobnie największych kontaktach handlowych w ówczesnej Rzeczpospolitej. Chłopi pańszczyźniani zorganizowali coś co dzisiaj określilibyśmy mianem klastra. Głównym produktem ośrodka było płótno lniane. Aby dostarczyć je na rynki krajowe i zagraniczne, chłopi musieli nauczyć się współpracy, specjalizacji i podziału zadań. Powstawały zawody oraz wyspecjalizowane zakłady rzemieślnicze, które zajmowały się produkcją i dystrybucją płótna. Skupowacze przędzy dostarczali surowca tkaczom, którzy produkował płótno, te z kolei było maglowane przez maglarzy, wreszcie bielone przez blecharzy czy też farbione przez farbiarzy. Natomiast drelicharze zajmowali się dystrybucją w kraju i za granicą (a należy pamiętać, że chłopi andrychowscy mieli składy w Stambule, Smyrnie, Aleksandrii, Wenecji, Marsylii, Barcelonie, Lubece, Hamburgu i Moskwie. Andrychowianie odwiedzali jarmarki w Dubnie, Łęczycy, Lublinie, Warszawie, Lwowie, Tarnopolu, Gdańsku, a także w miastach śląskich). Taki rozległy system dystrybucji wymagał współpracy m.in. z cieślami (którzy budowali magle i blechy), kowalami (którzy wytwarzali metalowe narzędzia i okuwali wozy), stelmachami (budującymi wozy) czy też kołodziejami (wykonującymi koła do wozów) oraz rymarzami (zajmującymi się wyrobem uprzęży końskich).
Współpracy i koordynacja przynosiła wymierne korzyści wszystkim członkom społeczności.
Główną nagrodę turnieju zdobyła drużyna z Zespołu Szkół nr 1 w Andrychowie. Nagrody wręczali m.in. wiceburmistrz Andrychowa – Agnieszka Perończyk-Adamek i prezes Towarzystwa Miłośników Andrychowa – Jan Zieliński.
Wyniki:
w kategorii dla najlepszych drużyn z gimnazjum nagrody otrzymali:
1 miejsce ZSS w Rzykach – Tomasz Hajost, Jacek Cibor
2 miejsce Gimnazjum nr 2 w Andrychowie – Adam Gąsiorek, Łukasz Polak
3 miejsce ZSS w Sułkowicach Łęgu – Łukasz Kasprzak, Jacek Jancarczyk
4 miejsce Publiczne Gimnazjum w Raciechowicach – Ewelina Stachel, Katarzyna Piechówka
Wyróżnienie Gimnazjum nr 1 w Andrychowie – Michał Pabiś, Mateusz Boba
Wyróżnienie ZSS w Sułkowicach Bolęcinie – Oskar Napora, Dawid Milej
w kategorii dla najlepszych drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych nagrody otrzymali:
1 miejsce ZS nr 1 w Andrychowie – Oskar Czeladka, Jakub Szemik
2 miejsce ZS nr 1 w Andrychowie – Monika Fraczek, Katarzyna Walczak
3 miejsce ZS Mechanicznych nr 3 w Krakowie- Paweł Kaczmarczyk , Mariusz Zachariasz
4 miejsce ZS w Dąbrowicy – Magdalena Budzyn, Joanna Zajd
wyróżnienie Powiatowy Zespół Szkół w Oświęcimiu – Kinga Mikołajczyk, Angelika Klaja
Wyróżnienie ZS ZDZ w Andrychowie – Kamil Kozłowski, Tomasz Gajczak
Super Puchar – nagrodę główną „Puchar Drelicharza z Andrychowa” otrzymał Zespół Szkół nr 1 w Andrychowie.
Puchary w kategorii szkół gimnazjalnych:
1 miejsce – Zespół Szkól w Rzykach
2 miejsce – Zespół Szkół w Inwałdzie
3 miejsce – Zespół Szkół w Targanicach
Puchary w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
1 miejsce – ZS Mechanicznych w Krakowie
2 miejsce – ZS nr 2 w Andrychowie
3 miejsce – ZS Technicznych i Rolniczych w Dobczycach
Fundatorzy Nagród: Starostwo Powiatowe w Wadowicach, Urząd Miejski w Andrychowie, Towarzystwo Miłośników Andrychowa, Bank Spółdzielczy w Andrychowie, Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, „Czarny Groń” Całoroczny Ośrodek Wypoczynkowy, Cech Rzemiosł Różnych i Drobnej Przedsiębiorczości w Andrychowie, Piekarnia „U Jakuba”.