Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Staw Młyński w Tomicach, Dolina Karpia
Bieszczady Natura Tatry Turystyka

20 procent naszego kraju w sieci Natura 2000

Staw Młyński w Tomicach, Dolina KarpiaPrawie tysiąc obszarów w Polsce jest objętych siecią Natura 2000 i stanowią one ponad 20 procent powierzchni kraju. Należą do nich zarówno duża część rodzimego wybrzeża, Bieszczady, Tatry, jak i Pustynia Błędowska.

Udostępnij

„Porzuć miasto i chodź. Musisz tu przyjść. Tam, gdzie pasą się mgły, o poranku rosa lśni” – śpiewa ambasadorka kampanii Kasia Nosowska. „Aby to piękno odkryć, nie trzeba wcale pokonywać dalekiej drogi. Obszarów Natura 2000 jest w Polsce prawie tysiąc” – przekonują twórcy kampanii. Celem utworzenia sieci Natura 2000 jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego Europy – cennych siedlisk przyrodniczych i gatunków. Natura 2000 nie jest siecią rezerwatów, gdzie działalność ludzka jest zabroniona, obejmuje bowiem obszary gdzie prowadzona jest normalna działalność gospodarcza, rolnicza czy turystyczna.

Obszary objęte ochroną Natura 2000 stanowią prawie 20 proc. powierzchni lądowej Polski. Najwięcej obszarów objętych siecią znajduje się na polskim wybrzeżu. Ich powierzchnia jest czterokrotnie większa niż powierzchnia takich terenów położonych w głębi kraju – wynika z danych Komisji Europejskiej (należy do nich m.in. Zatoka Pucka, ze względu na swoje łąki podmorskie).

 

W polskiej sieci Natura 2000 nie mogło rzecz jasna zabraknąć Tatr. „Ze względu na mnogość siedlisk przyrodniczych masyw został zaliczony w poczet obszarów Natura 2000 już na samym początku funkcjonowania tego programu w Polsce” – mówi Jan Kasprzak z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Obszar Natura 2000 w Tatrach rozciąga się po obu stronach granicy polsko-słowackiej. Dla wielu gatunków flory i fauny Tatry są jedynym miejsca występowania na terenie kraju, niektóre są też bezcenne w skali całej Europy. Spośród roślin są to m.in. warzucha tatrzańska i sasanka słowacka, a spośród zwierząt – świstak i zagrożona wymarciem kozica tatrzańska. W Tatrach można doliczyć się jedynie około 9 tys. kozic, dla porównania kozic alpejskich jest ok. 380 tys.

Na Podkarpaciu ochroną zostało objęte blisko 230 tys. hektarów. Natura 2000 objęła m.in. Bieszczady, Pogórze Przemyskie, Lasy Janowskie, Puszczę Solską, Puszczę Sandomierską.

Jednak oprócz popularnych kierunków turystycznych na uwagę zasługują również mniej znane miejsca, w których schronienie znalazły unikalne gatunki. Pod szczególną ochroną znalazła się więc także ostoja Magurska, ostoja Jaśliska, sztolnie w Czarnorzekach i Kołacznia – najmniejszy w Polsce rezerwat przyrody, słynny z tego, że rośnie tam pochodząca z Azji azalia pontyjska.

Do sieci Natura 2000 włączony został też Fort Salis Soglio. „To jeden z najbardziej monumentalnych obiektów Twierdzy Przemyśl, zbudowany w latach 80. XIX wieku. Jest usytuowany ok. 6 km od Przemyśla, na skraju miejscowości Siedliska. „W szczelinach stropu trzech korytarzy zimują dwa chronione gatunki nietoperz: mopek Barbastella barbastellus i nocek Bechsteina Myotis bechsteini” – wyjaśnia przewodniczka turystyczna Maria Jacaszek.

Osobliwością przyrodniczą Małopolski jest też Pustynia Błędowska, która zaczyna się w jednej z dzielnic Dąbrowy Górniczej. Pustynia powstała wskutek wyrębu lasów na przełomie XIII i XIV w. pod budowę hut srebra i ołowiu. W latach 50. XX w. postanowiono obsadzić ją sosną i wierzbą, co spowodowało zmniejszenie powierzchni odkrytych piasków. Dziś terenom tym próbuje się przywrócić dawny, pustynny charakter, np. poprzez intensywny wypas zwierząt. Ale obszar Pustyni Błędowskiej to też podmokłe, wręcz bagienne tereny doliny Białej Przemszy, w której żyją bobry oraz minóg strumieniowy.

Szczegółowe informacje na temat kampanii „Natura 2000. Poczuj to!” są dostępne na stronie: http://www.poczujnature.pl. Jej organizatorem jest Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, a jednym z patronów kampanii serwis Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Prasowej.

Tekst pochodzi z serwisu: Nauka w Polsce.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.