Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Medal IWIS - awers
Nauka i innowacyjna gospodarka Wydarzenia

Wynalazki Politechniki Rzeszowskiej nagrodzone

Medal IWIS - awersSiedem medali, w tym trzy złote zdobyły wynalazki Politechniki Rzeszowskiej stworzone na potrzeby inżynierii ochrony środowiska na V Międzynarodowej Wystawie Innowacji IWIS 2011, która odbyła się w Warszawie. Zespół z Politechniki Rzeszowskiej kierowany przez prof. Józefa Dziopaka jako jedyny reprezentował na imprezie województwo podkarpackie. Zaprezentował na IWIS 2011 siedem wynalazków. Każdy z nich został nagrodzony medalem.

Najwyższą nagrodą – złotymi medalami z wyróżnieniem uhonorowano: urządzenie do oczyszczania wód opadowych oraz odwodnieniowy wpust separacyjny do odwodnienia dróg. Jak wyjaśnił PAP prof. Dziopak, kierujący zespołem i współtwórca kilku z nagrodzonych projektów, pierwsze urządzenie przeznaczone jest do usuwania zanieczyszczeń, m.in. zawiesin i metali ciężkich z wód deszczowych, które spływają z dachów.

Jak wyjaśnił, dachy mają różne pokrycia – są, m.in. miedziane czy z blachy ocynkowanej i woda deszczowa pod wpływem warunków atmosferycznych wchodzi w reakcje chemiczne i wypłukuje z pokryć dachowych różne metale ciężkie, które następnie wraz z deszczówką spływają do gruntu. Nagrodzone urządzenie zatrzymuje na zasadzie filtru zanieczyszczenia, a spływająca do gruntu woda jest czysta. „To urządzenie może być zastosowane do miejscowego zagospodarowania wód opadowych, również przez osoby prywatne np. w domach jednorodzinnych, ale także w różnych instytucjach, czy urzędach” – zaznaczył profesor.

Natomiast odwodnieniowy wpust separacyjny umożliwia rozdzielenie ścieków deszczowych na ścieki o wysokim stopniu zanieczyszczenia, które wymagają oczyszczenia oraz na ścieki mało zanieczyszczone, które mogą być odprowadzane bezpośrednio do rzeki. Urządzenie to umożliwia rozdzielenie tych ścieków już przy tzw. kratkach ściekowych, które są instalowane na ulicach miast.

Dziopak podkreślił, że wpust ten umożliwia też jednocześnie odprowadzenie mniej zanieczyszczonych ścieków deszczowych do gruntu, co jest z kolei korzystne ze względu na ochronę środowiska oraz koszty funkcjonowania sieci kanalizacyjnych.

Wśród nagrodzonych złotem projektów znalazł się też moduł koryta odwodnieniowego, czyli specjalna nakładka na rów odprowadzający wodę deszczową. Profesor podkreślił, że nakładki te (o różnej wielkości, wytrzymałości) niwelują utrudnienia w ruchu pojazdów.

„Przejeżdżając przez taki rów, np. motocyklem, z dużą prędkością, możemy ulec wypadkowi. Tymczasem te nakładki powodują, że przejazd przez ten rów nie będzie w ogóle odczuwalny” – wyjaśnił prof. Dziopak.

Natomiast trzy srebrne i jeden brązowy medal przyznano różnego rodzaju zbiornikom retencyjnym. Na wystawie zaprezentowano łącznie ponad 600 wynalazków z kilkudziesięciu krajów Europy, Azji i Bliskiego Wschodu. Prof. Dziopak jest kierownikiem katedry infrastruktury i ekorozwoju na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukaszewicza.

V Międzynarodowa Warszawska Wystawa Innowacji IWIS 2011 odbyła się w dniach 3-5 listopada w centrum konferencyjnym „Gromada” na warszawskim Okęciu. Organizatorem imprezy było zajmujące się promocją polskich wynalazków Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów.

Tekst pochodzi z serwisu PAP – Nauka w Polsce, autor: Agnieszka Pipała.

<br />

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.