Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Nauka i innowacyjna gospodarka

Dzieci na uniwersytety


Na Uniwersytecie Jagiellońskim ruszyły zajęcia Polskiej Akademii Dzieci. 18 listopada, wykład inauguracyjny poświęcony kosmosowi wygłosił … dwunastoletni Mateusz Sołtys. Słuchało go 300 dzieci.

Udostępnij

Polska Akademia Dzieci to projekt, który otwiera drzwi uczelni wyższych dla dzieci. Organizowane co miesiąc bezpłatne spotkania mają w młodych ludziach rozbudzić zainteresowania nauką, chęć zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Specjaliści z różnych dyscyplin wygłaszają bezpłatne wykłady dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat, a Młodzi Naukowcy mają możliwość prezentowania swoich pasji i zainteresowań innym dzieciom. Uczestnicy zajęć nie są oceniani, a jedynie zachęcani do wspólnych poszukiwań i eksperymentów.

Uczestnicy Akademii Dzieci na UJ ślubowali „służyć innym ludziom gdziekolwiek będą”, przyrzekli „wierność ideałom nauki i prawość postępowania” oraz „odwagę i dociekliwość w dążeniu do prawdy”.

Prorektor UJ ds. rozwoju Piotr Tworzewski witając dzieci wyjaśnił im, że nie pochodzi z „Gwiezdnych wojen” , a jego ubranie to po prostu odświętny strój przysługujący władzom uniwersytetu. Obiecał młodym słuchaczom, że oprowadzi je w przyszłości po Kampusie UJ i zachęcał, by zaglądali na wykłady otwarte na uniwersytecie. „Dobre pomysły rodzą się w każdym wieku. Liczę, że będziemy mieć spośród Was wielu studentów i na to, że będziemy mieć w przyszłości jakąś nagrodę Nobla” – mówił prof. Tworzewski.

Polska Akademia Dzieci (PAD) jest rozwinięciem projektu Gdańskiego Uniwersytetu dla Dzieci, w ramach którego w roku szkolnym 2009/2010 odbywały się bezpłatne wykłady dla dzieci z trójmiejskich szkół podstawowych, hospicjów oraz domu dziecka w Sopocie.

Do tej pory do projektu PAD przyłączyło się 10 polskich uczelni w siedmiu miastach: w Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Bydgoszczy, Poznaniu, Nowym Sączu i Krakowie. W całej Polsce w zajęciach uczestniczy ok. 3 tys. dzieci. „Dajemy im możliwość podzielenia się pasjami naukowymi z innymi dziećmi w auli uniwersytetu. Dzieci są stawiane na równi z dorosłymi naukowcami. Po wykładzie małego naukowca jest wykład „dużego” naukowca. To ważne, by dzieci czuły się docenione za to, że się czymś interesują” – mówiła dziennikarzom wiceprezes Stowarzyszenia Polska Akademia Dzieci Ewa Międzobrodzka.

Dzieci, które chcą uczestniczyć w zajęciach mogą się skontaktować ze Stowarzyszeniem drogą mailową.

Tekst pochodzi z serwisu PAP – Nauka w Polsce.

<br />

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.