Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Niedźwiedź
Natura Pasmo Babiej Góry Turystyka

W rejonie Babiej Góry pojawił się niedźwiedź

Niedźwiedź

Niedźwiedź brunatny pojawił się w rejonie Babiej Góry w Beskidach – dowiedziała się w środę PAP w Babiogórskim Parku Narodowym. Zwierzę zapewne przygotowuje się do zimowego snu i szuka tu miejsca na gawrę.

Udostępnij

„Około 2 tygodni temu turysta informował nas, że wcześnie rano widział niedźwiedzia nad schroniskiem w Markowych Szczawinach. Kilka dni temu nasi pracownicy natknęli się na tropy zwierzęcia pod Górnym Płajem” – powiedział w środę PAP Maciej Mażul z Babiogórskiego Parku Narodowego.

Zdaniem Mażula zwierzę najprawdopodobniej żeruje i obrasta w sadło szukając legowiska na zimę. Niedźwiedzie bytują głównie po słowackiej stronie góry. Na polskich, północnych stokach śnieg leży dłużej.

Niedźwiedź niedzwiedz
Niedźwiedź. Źródło: Wikipedia.

Leśnicy twierdzą, że choć szansa spotkania niedźwiedzia na szlaku jest niewielka, to turyści powinni jednak zachować ostrożność. Zwierzę stara się unikać ludzi. Jeśli dojdzie do spotkania leśnicy zalecają spokój i wycofanie się spokojnym krokiem. Nie należy wchodzić mu w drogę i go prowokować.

Latem na ślady niedźwiedzia natknęli się też leśnicy w rejonie Malinowskiej Skały w Beskidzie Śląskim. Zdaniem zastępcy nadleśniczego z Wisły (Śląskie) Andrzeja Kudełki zwierzę przywędrowało najprawdopodobniej z okolic Romanki w Beskidzie Żywieckim. Maciej Mażul dodał, że niedźwiedź może pokonać odległość sięgającą nawet 50 km.

Niedźwiedź brunatny jest największym drapieżnikiem żyjącym w polskich lasach. Waży do 800 kg. Gdy stanie na tylnych łapach może mierzyć nawet 3 metry. Żyje średnio 20-25 lat. W Polsce jest pod całkowitą ochroną.

Tekst pochodzi z serwisu PAP – Nauka w Polsce.

 

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.