Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Skamienialy ptak z piorami. Jamna szybiak.
Historia Natura

Oligoceński ptak z Małopolski

Udostępnij

Skamienialy ptak z piorami. Jamna szybiak.
Rzadki okaz skamieniałego ptaka zachowanego wraz z upierzeniem. Fot. Robert Szybiak.

Zespół polskich badaczy odkrył nowy gatunek ptaka wróblowego z wczesnego oligocenu, czyli sprzed około 30 mln lat. To jeden z najstarszych na świecie ptaków przypisywanych do tego rzędu – informują odkrywcy.

Nowy gatunek o nazwie Jamna szybiaki (Passeriformes) jest prawie kompletnym i bardzo dobrze zachowanym okazem. „To jedyny znany na świecie ptak wróblowy z okresu oligocenu z dobrze zachowanymi piórami” – powiedział PAP szef grupy badawczej dr hab. Zbigniew M. Bocheński.

Naukowiec dodał, że z oligocenu znanych jest zaledwie kilka innych w miarę kompletnych okazów (zachowanych w postaci odcisków) i trochę pojedynczych kości z Niemiec i Francji, a obecnie ptaki wróblowe stanowią około połowy wszystkich gatunków.

„Ze względu na poważne różnice w budowie w porównaniu do współczesnych ptaków z tego rzędu, postanowiliśmy umieścić go w specjalnie dla niego stworzonym nowym rodzaju” – zaznaczył dr Bocheński.

Podkreślił, że jest to również jeden z trzech najstarszych ptaków dotychczas odkrytych na terenie Polski. Wśród nich jest koliber (Eurotrochilus noniewiczi).

Nazwa nowego gatunku pochodzi od nazwy miejscowości, w której ptak został znaleziony (Jamna w województwie podkarpackim) oraz od nazwiska znalazcy, którym jest Robert Szybiak.

Gatunek Jamna szybiaki został opisany przez zespół badawczy w składzie: dr hab. Zbigniew M. Bocheński, dr hab. Teresa Tomek i mgr Krzysztof Wertz z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie oraz dr Małgorzata Bujoczek z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Odkrycie polskich naukowców zostało opisane w renomowanym periodyku naukowym „Journal of Ornithology”, w artykule zatytułowanym „A new passerine bird from the early Oligocene of Poland” („Nowy gatunek ptaka wróblowego z okresu wczesnego oligocenu z terenu Polski”).

Tekst pochodzi z serwisu PAP – Nauka w Polsce.

2 KOMENTARZE

  1. ma już ktoś nagranie jego śpiewu ? ;)

    gratuluje naukowcom, ileż to jeszcze rzeczy jest do odkrycia na świecie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.